Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Uyarı Sinyali: Yılın En Düşük Seviyesine mi Gidiyor?

Bitcoin fiyatı Kasım ayında piyasa değerinin yüzde 16'sını kaybetmesinin ardından yüzde 9'luk yükseliş tepkisi gösterdi. Peki, fiyat şimdi nereye gidebilir? Detaylar...
Bitcoin’de Uyarı Sinyali: Yılın En Düşük Seviyesine mi Gidiyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto piyasası, Kasım ayındaki düşüş eğiliminin ardından sığ bir karşı trend üretti. Şimdi ise teknikler, yükseliş trendinin devam ettiği süreçte azalan bir ivmeye işaret ediyor. Piyasadaki başka bir satış dalgası, 2023’ün başlangıcı için kötü haber anlamına gelebilir.

Karşı trend rallisi 17.000 dolar bariyerinin yakınında durduğu için Bitcoin fiyatının ivme kaybettiği görülüyor. Kasım ayı boyunca, ayılar yüzde 16’lık bir piyasa düşüşü üreterek 15.546 dolar ile yılın en düşük seviyesini belirledi. Şimdi ise 9’luk yükseliş trendi, endişeyi haklı çıkaran sinyaller veriyor.

Piyasa Koşulları Değişmezse Bu Seviyeler Gelebilir!

Bitcoin fiyatı haber yazımı esnasında 16.950 dolar civarında işlem görüyor. Yeni yılın en düşük seviyesini kırdığından beri, en büyük mum çubuğu ve hacim akışı ayıların tarafında. Kasım ayındaki düşüşü çevreleyen bir Fibonacci düzeltme aracı, devam eden tıkanıklık bölgesini yüzde 38.2 düzeltme seviyesinin hemen altında gösteriyor. Boğaların bu seviyeyi pek zorlayamaması, düşüş kuvvetinin ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi olarak görülebilir.

Piyasa koşulları devam ederse, yılın en düşük seviyesi yeniden test edilebilir. İkinci hedef ise 14.900 dolarlık likidite bölgesi olacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Boğaların, düşüş görünümünü geçersiz kılması ve daha yüksek seviyeleri hedefleyebilmesi için yüzde 38.25 Fib seviyesini aşması gerekecek.

GCM Yatırım Banner

BTC Günlük Grafik Neyi İşaret Ediyor?

Bunun yanı sıra BTC için günlük grafik, fiyatın son beş günde günlük 9 ila 20 EMA çizgisi arasında konsolide olduğunu ve bugünkü fiyat hareketinin trendi sürdürmeye çalıştığını gösteriyor. Günlük RSI çizgisi de aynı beş günlük dönemde yatay hareket etti.

Günlük 9 EMA çizgisi BTC’nin fiyatını yukarı tutuyor ve bugün BTC’nin grafiğine giren bir miktar alım hacmi var gibi görünüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CoinMarketCap

Günlük RSI çizgisinin günlük RSI SMA çizgisinin üzerinde konumlandığı göz önüne alındığında, BTC fiyatının mevcut konsolidasyon kanalının üzerine çıkma şansı hala var.

Önümüzdeki günlerde BTC için bir fiyat artışı söz konusu olsa da, son iki hafta içerisinde BTC fiyatında meydana gelen son düşüş, BTC’nin madencilik zorluğunun ayarlanmasına neden oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

Blockchain istihbarat firması Glassnode tarafından yapılan paylaşıma göre bu ayarlama, düşen BTC hash oranına bir yanıt olarak yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın