Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Toparlanma Sürecek mi? İşte Zincir Verileri

Bitcoin’in blockchain aktivitesinden elde edilen veriler, gelecek yıl yükseliş hareketinin sürebileceğine işaret ediyor. Detaylar şöyle…
Bitcoin’de Toparlanma Sürecek mi? İşte Zincir Verileri
HABER GİRİŞ

Bitcoin son haftalardaki yükselişi ile bu yıl içerisinde yüzde 150’den fazla yükseliş kaydetti. Dijital varlık bu performansı ile S&P 500, ABD doları ve altın gibi geleneksel varlıkları geride bıraktı.

Yükseliş dalgası sonrası Bitcoin’de bundan sonra nasıl bir süreç yaşanacağı ise yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Kriptodaki eski boğa rallilerini görmemiş bazı yatırımcılar ise BTC’nin aşırı bir şekilde değerlendiğini düşünüyor.

Buna karşın Bitcoin’in zincir üzerinde kaydedilen temel göstergeler, yükseliş dalgasının süreceğine ilişkin işaretler içeriyor.

Puell Multiple Göstergesi

BTC Puell Multiple göstergesi
Kaynak: Glassnode

Puell Multiple, ihraç edilen günlük Bitcoin’in ABD doları değerini, ihraç edilen dolar değerinin 365 günlük hareketli ortalaması ile ölçen göstergeye göre BTC’de yükseliş için oldukça yer buluyor.

Takip edilen verilere göre, bu yazının yazıldığı an itibariyle Puell Multiple, 1,53 seviyesinde bulunuyor. bu da dört üzerindeki kırmızı bölgenin oldukça gerisinde bir seviyeyi temsil ediyor.

GCM Yatırım Banner

Gösterge, Bitcoin’in madencilik ödülünün yarıya indirilmesinden sonra gelecek yılın başında birikim bölgesi olan 0,5’in altına geri dönebilir . Dahili kod, blok başına bitcoin miktarını 6,5 BTC’den 3,25 BTC’ye düşürecek.

MVRV Z Puanı

MVRV Z Puanı
Kaynak: Glassnode

Bitcoin’in piyasa değeri-gerçekleşen değer oranının, varlıkların piyasa değerinin gerçek değerinden veya gerçeğe uygun değerinden ne kadar standart sapma farklı olduğunu gösteren MVRV Z puanında da benzer bir görünüm mevcut.

Yazının yazıldığı sırada Z-skorunun 1,6 seviyesinde olması, kripto para biriminin aşırı değerli olmaktan çok uzak olduğunu ve birkaç analistin öngördüğü gibi gelecek yıl toparlanmaya devam edebileceğini gösteriyor.

Tarihsel olarak, sekizin üzerindeki Z-skorları aşırı değerlemeye ve boğa piyasasının zirvelerine işaret ederken, negatif değerler indirimli fiyatlara ve ayı piyasasının diplerini ortaya koydu.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 43.300 dolar seviyesinden işlem görüyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından spot Bitcoin ETF başvurularının onaylanacağına ilişkin beklentiler, yaklaşmakta olan BTC yarılanması ve FED’in faiz indirimlerinin geleceğine ilişkin söylemler, Bitcoin’in fiyatında yukarı yönlü etki yaratıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın