Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Sert Yükseliş Gelebilir: Bu Gösterge Boğa Sinyali Veriyor

Kripto para birimi son günlerdeki yükselişine yeni bir dalgayı ekleyebilir. RSI indikatörü boğa sinyali veriyor. Detaylar haberde...
Bitcoin’de Sert Yükseliş Gelebilir: Bu Gösterge Boğa Sinyali Veriyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve kripto paralar son günlerde spot ETF başvurularının onaylanacağı beklentisiyle güçlü bir yükseliş kaydetti. BTC yükselişini 35.000 doların üzerine taşıdı ve Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 34.500 dolar seviyesinden işlem görüyor. Teknik görünüm ise yeni bir yükseliş dalgası yaşanabileceğine işaret ediyor. Fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçmek için kullanılan bir momentum göstergesi olan Bitcoin’in 14 haftalık göreceli güç endeksi (RSI) bu beklentiyi artırıyor.

BTC haftalık grafik
Kaynak: Negentropic/X

Gösterge, 2019 ortası ve 2020 sonu boğa koşularının FOMO (kaçırma korkusu) aşamalarını işaret eden bir eşik olan 70’in üzerine çıktı. Bu FOMO aşamaları, hem perakende hem de bilgili yatırımcıların, önemli bir fırsatı kaçırma korkusuyla halihazırda trend olan bir varlığa para akıtmasıyla tanımlanır.

J. Welles Wilder tarafından geliştirilen RSI, fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçer ve sıfır ile 100 arasında salınır. RSI’yi hesaplamak için varsayılan süre 14 gündür, ancak yatırımcılar uzun vadeli ölçüm yapmak için 14 haftalık ve 14 aylık RSI’ları kullanır.

70’in üzerindeki bir okuma genellikle hatalı bir şekilde aşırı alım koşullarını ve yaklaşmakta olan düşüş eğiliminin sinyalini temsil ediyor. Bununla birlikte, teknik analize göre özellikle uzun vadeli grafiklerde 70’in üzerinde bir RSI, yükseliş momentumunun güçlü olduğunu ve varlığın 2019 ve 2020’de yaşananlara benzer şekilde önümüzdeki haftalarda toparlanmaya devam edebileceğini düşündürüyor.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlar yatırımcılara, makro gelişmelerin tek başına teknik grafik modellerini oluşturabileceğini veya bozabileceğini unutmamasını öneriyor ve potansiyel risklere karşı dikkatli olmalarını tavisye ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.