Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Long Tasfiye Oranı Ağustos Sonrası En Yüksek Seviyede

Bitcoin’deki sert düşüş, vadeli işlemlerdeki likidasyon oranlarının artmasına neden oldu. Long pozisyonlardaki tasfiye oranı dikkat çekiyor.
Bitcoin’de Long Tasfiye Oranı Ağustos Sonrası En Yüksek Seviyede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kiripto odaklı banka Silvergate’in mali sonuçlarını açıklamayı erteleme isteği, şirket hisselerinde çöküş getirirken, bu durum Bitcoin’de de satış baskısı yarattı. Kripto para birimi günlük bazda yüzde 5’in üzerinde düşüş ie 22.000 doların altı seviyeleri test etti.

BTC yazım itibarıyla 22.300 dolardan işlem görüyor. Bu geri çekilme Ethereum ve altcoinlerde de kendisini gösterdi. Yaşanan düşüş, vadeli işlemlerdeki likidasyon oranlarını artırdı. Coinglass’tan elde edilen son verilere göre kripto para piyasasındaki toplam likidasyon oranı 24 saatte 240 milyon doları aştı.

Bitcoin ve Ethereum tasfiyelerde başı çekerken, her iki kripto para biriminde bu oranlar sırasıyla 83 milyon dolar ve 50 milyon dolara ulaştı. Son 24 saat içinde , 81.501 tüccar tasfiye edilirken, bunların yüzde 92’si long pozisyonlar üzerinde gerçekleşti.

BTC long pozisyon oranı
Kaynak: Glassnode

Bitcoin’deki tasfiye oranı yeni bir eşiğin aşıldığını ortaya koydu. Glassnode verilerine göre Bitcoin’in vadeli işlemlerdeki likidasyon oranı Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Tasfiye, piyasa bir tüccarın yükseliş/düşüş bahsine karşı hareket ettiğinde gerçekleşir ve kaldıraçlı ticareti açık tutmak için yeterli fon bırakmaz.

Uzun tasfiyelerin baskınlığı, kaldıracın yükseliş yönünde ağrılıkta olduğunu gösteriyor. Bu da çoğu tüccarın bir fiyat rallisi için hazırlandığı anlamına geliyor.

GCM Yatırım Banner

Analistlere göre Bitcoin’in Silvergate haberlerine geç tepki vermesi, borsalar ve diğer piyasa katılımcıları arasındaki fon transferlerini kolaylaştırdığı bilinen bankadaki krizin kripto piyasasındaki likidite sıkışıklığını daha da kötüleştirebileceği korkusundan kaynaklanıyor olabilir.

Sektörde yaşanan bu gibi durumlar, kripto paralar üzerinde sert satışlar getirebiliyor. Geçen yıl Kasım ayında FTX borsasının iflası, Bitcoin ve altcoinlerde düşüşlerin derinleşmesine neden olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.