Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Bu Veri Ralli Sinyali Olabilir: Oynaklık Dibe Vurdu

Bitcoin için zincir üzerinde kaydedilen verilerden birisi, tarihsel olarak yükselişin geleceğine işaret ediyor. Ayrıntılar şöyle…
Bitcoin’de Bu Veri Ralli Sinyali Olabilir: Oynaklık Dibe Vurdu
HABER GİRİŞ

2022 yılı Bitcoin ve kripto paralar için son derece kötü bir yıl oldu. Piyasa küresel piyasalarda yaşanan endişeler ve kripto ekosistemindeki olumsuz gelişmelerin etkisiyle, yatırımcıların büyük zarar görmesine neden oldu. Yatırımcılar şimdiden 2023 yılında Bitcoin’i neyin beklediğini görmeye çalışıyor.

Buna ışık tutan yeni bir analiz paylaşıldı. Zincir üstü analisti Crypto Commander, Bitcoin oynaklığına dikkat çekti. Tarihsel verilerden yararlanan analist, oynaklığın 1’in altına düştüğünde Bitcoin’de bir rallinin gerçekleştiğini belirtti.

Yalnızca Ekim 2018’de oynaklık 1 değerinin altına düştüğünde, bunu yüzde 50’lik bir fiyat düşüşü izlemişti. Diğer zamanlarda ise fiyatta yükselişler meydana geldi. Halihazırda Bitcoin’in oynaklığı tüm zamanların en düşüğüne gerilemiş durumda. Bu piyasada hareketliliğin artacağına işaret ediyor.

BTC tarihsel oynaklık indeksi
Kaynak: Crypto Commander/Twitter

Volatilite, Ekim 2018’de bu seviyeye gelmişt ve Bitcoin, önceki ayı piyasasının son aşaması olan Aralık 2018’de 3.200 dolara düşmüştü. Bunu fiyatta yükseliş takip etmişti.

Bitcoin oynaklığı, fiyatın zaman içindeki değişimin derecesini gösterir. Genellikle logaritmik getirilerin standart sapması hesaplanarak ölçülen oynaklık, fiyatın belirli bir süre içinde ne kadar değiştiğini yansıtır. Yüksek oynaklık, Bitcoin’e yatırım yapmakla ilişkili önemli bir risk olduğunu gösterir.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin oynaklığının en yaygın kullanılan ölçüsü, 0 ile 1 arasında değişen, günlük logaritmik getirilerin yuvarlanan 30 günlük yıllık standart sapmasıdır. Bu hesaplama, geçmiş Bitcoin fiyat hareketlerine dayanıyor. CryptoCommandr, Bitcoin’de dibe ulaşılmasının daha uzun sürebileceğini belirtiyor.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 324 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 16.800 dolardan işlem görüyor. BTC, Kasım 2021’de 69.000 dolara çıkarak tarihi zirvesine ulaştı ve geçen zaman içerisinde yüzde 75’e yakın değer kaybı yaşadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın