Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Ayı Piyasası Bitiyor mu? Zincir Verileri Sona İşaret Ediyor

Yatırımcılar Bitcoin’in bundan sonraki yönünü merak ederken, zincir verilerine göre ayı piyasasının sonu yaklaşıyor olabilir. Ayrıntılar geliyor...
Bitcoin’de Ayı Piyasası Bitiyor mu? Zincir Verileri Sona İşaret Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin yeni yılın ilk ayında yüzde 40’a yakın yükselişle başladı ve yatırımcısını heyecanlandırdı. Son yükseliş dalgası bundan sonraki hareketin nasıl olacağına dair soru işaretlerini beraberinde getirdi. Özellikle ABD’li borsa FTX’in iflas etmesi ve küresel piyasalardaki düşüş, Bitcoin’i geçen yılın Kasım ayında 15.700 dolara kadar düşürdü.

Fiyat Ocak ayında toparlandı ve 23.000 dolara kadar çıktı. Bazı analistler, genel piyasa hissiyatını henüz yükseliş olarak adlandırılamazken, son fiyat ve on-chain verileri, Bitcoin’in bir ayı piyasasının sonraki aşamalarında olabileceğini gösteriyor.

Kripto borsası Bitfinex’teki analistler bir piyasa notunda, “Mevcut Bitcoin performansı dibinin çoktan gelmiş olabileceğini gösterse de, 2022 ayı piyasası rallisinden bu yana tam bir yıl geçtiğini görmediğimiz için henüz kara sulardan çıkmadık” ifadelerini kullandı.

2020’nin başlarına atıfta bulunan analistler, o dönem Bitcoin’de oynaklığın yüksek olduğunu ve 2023’ün ilk iki çeyreğinde böyle bir sürecin yaşanabileceğini söyledi.

BTC kısa vadeli sahipler
Kaynak: Glassnode

Notta, kısa vadeli Bitcoin sahiplerinin (STH) şu anda karlı durumda olduğu, uzun vadeli sahiplerin (LTH) ise büyük spot pozisyonları tutmaya devam ettiğine yer verildi. Bunun Bitcoin için daha fazla yükseliş eğilimini ortaya koyduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte, makro piyasalardaki durum endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Bitfinex analistleri, “Varlık sınıfı şu anda ABD hisse senedi piyasası ile yüksek oranda ilişkili olduğundan, aşağı yönlü makro gelişmeler BTC’nin geçmiş performanslarını tekrar etmesini kısıtlayabilir” ifadelerini kullandı.

Bir diğer veri ise Bitcoin ekosisteminin önemli bir parçası olan madencilerden gelen satış baskısının geçen haftada üç yılın en düşük seviyesine ulaştığını gösteriyor. Madenci adreslerinden borsaların sahip olduğu cüzdanlara aktarılan Bitcoin miktarı son yılların en düşük seviyelerine ulaştı.

Dijital varlık Ocak ayındaki yükselişine rağmen, Kasım 2021’deki 69.000 dolar olan zirvesinin çok altında bulunuyor. O seviyeden bu yana yaşanan kayıp yüzde 66 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.