Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’de Alarm! Bir Kriz Daha mı Yaşanacak?

Analiz şirketi Glassnode, Bitcoin raporunu paylaştı. Öncü kripto para biriminde 2018’dekine benzer bir kriz yaşanabilir. Bitcoin’de durum ne?
Bitcoin’de Alarm! Bir Kriz Daha mı Yaşanacak?
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para birimleriyle ilgili ölçümler ve analizler yapan, haftalık raporlar paylaşan Glassnode, Bitcoin’in hash oranındaki artış nedeniyle sert bir şekilde yükseldiğini belirtti. Analiz şirketine göre Bitcoin üretim maliyeti geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’in değerine yaklaştı. 1 Bitcoin üretmek için yaklaşık olarak 19,3 bin dolar civarında harcama yapılması gerekiyor.

Söz konusu üretim maliyeti, madencilerin çok az kâr elde edeceğini gösteriyor. Madencilerin üretim konusundaki kararları Bitcoin’in değerine büyük bir etki ediyor. Son dönemlerde küresel piyasalarda yaşanan sıkılaştırma ve enflasyonist baskılar sebebiyle 20 bin dolar seviyesinin altında seyir izlese de geçtiğimiz günlerde 20 bin seviyesini geçmeyi başardı.

Bitcoin’de Alarm! Bir Kriz Daha mı Yaşanacak?

Hash oranının ve anlık işlem gücünün yüksek olması blok zincirin saldırılara karşı güvenli olduğu anlamına gelse de bu oranın artması Bitcoin üretimini zorlaştırıyor ve maliyetleri artırıyor.

Glassnode tarafından paylaşılan raporda, üretim maliyetinin fiyatı aştığı en son zamanın 2018 olduğu hatırlatıldı. Söz konusu durumun büyük bir madenci kaybını tetiklediği belirtildi.

Bitcoin’de Alarm! Bir Kriz Daha mı Yaşanacak?

Kaynak: Paratic Piyasalar

20 bin dolar seviyesine ulaşmayı başaran Bitcoin, güne yüzde 2,78 oranında artışla 20 bin 795,37 dolarda başlamıştı. TSİ 15:00 sularında ise düşüş eğilimli seyir izliyor. An itibarıyla Bitcoin, 20 bin 603,17 dolardan işlem görüyor.

Maliyetler bu şekilde yükselmeye devam ederse ve Bitcoin’in değeri artmazsa 2018’deki olayın benzerinin tekrar yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Bybit de paylaşmış olduğu bir raporunda kripto para alanındaki birçok kişinin 2018’dekine benzer devasa bir madenci teslimiyetinin ufukta görünmesinden korktuğunu vurgulamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu