Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de 13 Bin Dolar Tehlikesi! Tarih Tekerrür Eder mi?

Gün içinde 17 bin dolara yakın seyreden Bitcoin, geçmiş haftalardakine benzer hareketler sergilerse 13 bin dolar seviyesine çekilebilir! Detaylar...
Bitcoin’de 13 Bin Dolar Tehlikesi! Tarih Tekerrür Eder mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıyla birlikte dün ufak bir yükseliş sonucunda 17 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, şu sıralar biraz geri çekilme yaşıyor. Bu arada zincir üstü ölçümler amiral kripto para birimi için yeni bir tehlikenin habercisi olabilir!

Tüm zamanların en yüksek seviyesinden (ATH) yüzde 75 uzakta olan BTC için güncel veriler, yatırımcıların bazı noktalara dikkat etmesi gerektiğine işaret ediyor.

Bitcoin Güncel Fiyatında Son Durum

Bitcoin için dikkat çeken güncel veriler şöyle sıralanıyor:

  • Bitcoin fiyatı, birkaç başarısız girişimin ardından tekrar 17.000 dolar fiyat bölgesine yükseldi.
  • Zincir üstü ölçümler, Kasım ayında tüm borsalarda BTC mevduatında yüzde 44 artış olduğunu gösteriyor.
  • Kripto para biriminin yaşadığı yüzde 20’lik düşüş, benzer mevduat akışlarından kaynaklandı ve bu durum Bitcoin’i bulunduğu konumdan benzer bir düşüşle 13.000 dolar fiyat bölgesine çekebilir.

Bitcoin fiyatı, Kasım ayının sona ermesinden hemen önce bir karşı trend hareketi oluşturdu. Yine de zincir üstü ölçümler, düşüş trendinin henüz bitmediğini gösteriyor.

Bitcoin fiyatı, boğaların ayın son gününde 17.000 dolar fiyat bölgesine doğru bir karşı trend rallisine başlamasının ardından kar elde eden bir konsolidasyon geçiriyor. Yukarıda belirtilen fiyat bölgesi yakınında zayıf bir düşüş reddinden sonra, yükseliş hareketi kesinlikle iyimser görünüyor. Yine de, aşağıya doğru başka bir hareket potansiyeli belirmeye devam ettiği için Bitcoin’in çok daha fazla güç göstermesi gerekecek.

GCM Yatırım Banner

IntoTheBlock Verilerine Göre Tehlikeli Hareket İhtimali Masada

BTC fiyatı şu anda 16.945 dolardan işlem görüyor. IntoTheBlock’un zincir üstü ölçümleri, Bitcoin’in uzun vadeli hedeflerinin ne olabileceğine dair bazı ipuçları sağlıyor.

Spesifik olarak, borsalarda yapılan tüm mevduatları açıklayan Giriş Hacmi Göstergesi (Volume Indicator), ay bazında yüzde 44 arttı. 18 Kasım’da gösterge, borsalara teslim edilen 165.290 Bitcoin akışını gördü.

Gösterge en son 14 Eylül’de benzer bir akışa sahipti. O zamanlar, BTC 20.000 dolardan işlem gördüğünde aktif cüzdanlara ve borsalara 281.230 Bitcoin yatırılmıştı.

Teorik olarak, Giriş Hacmi göstergesi, piyasa duyarlılığını ölçmek ve likidite artışlarını haklı çıkarmak içindir. Bununla birlikte, kripto topluluğu arasında, bir varlığın borsalara daha fazla yatırılmasının sonunda bir satışa yol açtığına dair genel bir önyargı vardır.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: IntoTheBlock

Bitcoin’in durumunda, son iki artış yüzde 20’lik bir düşüşle sonuçlandı, ancak aşağıya doğru hareketin gerçekleşmesi birkaç hafta sürdü.

Tarih Tekerrür Ederse Bu Seviyeler Görülebilir!

Zincir üstü metrikler göz önüne alındığında, tarih tekerrür edebilir ve yüzde 20’lik bir düşüş, amiral kripto para birimi için çok uzak bir senaryo olmayacaktır.

Böyle bir hareket, BTC fiyatını 2020’den beri işlem görmeyen bir fiyat seviyesi olan 13.000 dolar bölgesinin üst sınırına yaklaştıracaktır.

Yılın başlarında oluşturulan Bitcoin makro tezinde belirtildiği gibi, 13.880 dolar fiyat seviyesinin çiğnenmesi, Bitcoin’in boğa koşusu potansiyelini geçersiz kılacaktır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.