Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Yeniden Dünyanın En Değerli 10. Varlığı Oldu

Geçtiğimiz aylarda büyük değer kayıpları yaşayan BTC, ilk 10’a geri döndü. Ayrıntılar haberde...
Bitcoin Yeniden Dünyanın En Değerli 10. Varlığı Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin geçtiğimiz ay yüzde 18’e yakın kayıp yaşasa da, dünyanın en değerli 10 varlığı arasında olmaya devam ediyor. Kripto para birimi 600 milyar dolar piyasa değeri ile Meta’yı geride bırakmayı başardı.

Bitcoin ve altcoinler, Terra üzerine yaşanan çöküş ile beraber karmaşık bir dönem geçirdi. Kripto para piyasasında 19 binden fazla varlık bulunurken, BTC’nin hakimiyeti yüzde 46’nın üzerinde bulunuyor.

Dünya genelindeki emtia ve şirketleri toplam değeri 86 trilyon doların üzerinde bulunuyor. Altın 11.6 triyon dolarlık piyasa değer ile bu listenin zirvesinde bulunmayı sürdürüyor. Şu anda BTC’nin piyasa değeri, altının toplam piyasa değerinin yüzde 5,12’sine karşılık geliyor.

Piyasa değerine göre en iyi varlıklar
Kaynak: CompaniesMarketCap

Altını 2.456 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Suadi Aramco ve 2.416 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Apple takip ediyor. Her ikisi de bireysel olarak tüm kripto piyasasının piyasa değerini gölgede bırakıyor.

Genel olarak son beş gün içinde, Bitcoin yüzde 10’un üzerinde çıkış yaptı ve böylece kendisini dünyanın en değerli 10. varlığı olarak belirledi. Kripto para birimi daha önce de bu listeye girme başarısını göstermişti.

GCM Yatırım Banner
BTC 6 aylık fiyat
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bitcoin yazım itibarıyla 31.100 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dijital varlık geçtiğimiz haftalarda 26.000 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Geçen yılın Kasım ayında ise 69.000 dolara çıkan kripto para birimi, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Kripto para piyasasının toplam değeri ise şu an için 1.3 trilyon dolar yakınlarında bulunuyor. Bu rakam geçen yılın Kasım ayında 3 trilyon dolara yaklaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.