Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ve Hisselerdeki Artan Korelasyon Piyasa Endişelerini Yansıtıyor

Verilerden yapılan derlemeler, hisse senetleri ile Bitcoin arasındaki korelasyonun yeniden artmaya başladığını gösteriyor. Son veriler şu şekilde...
Bitcoin ve Hisselerdeki Artan Korelasyon Piyasa Endişelerini Yansıtıyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin son yıllarda kurumsal yatırımcıların artan ilgisinin de etkisiyle, hisse senetleri ile benzer şekilde risk ürünü gibi dabvranıyor. Bu da piyasalarda yaşanan gelişmeler sonucu korelasyonun artmasına zemin hazırlıyor.

Bitcoin ile hisse senedi fiyatları ve özellikle teknoloji hisseleri arasındaki bağlantı yeniden benzeşmeye başladı. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi ile güçlü bir teknoloji bileşeni içeren S&P 500 arasındaki 90 günlük korelasyon, 0,59 değerine ulaştı.

Korelasyon değeri, endeks ve kriptonun zaman içindeki fiyat hareketlerini dikkate alan matematiksel bir formül içeriyor. 0,5’in üzerindeki bir korelasyon orta derecede güçlü ve 0,7’nin üzerindeki bir korelasyon çok güçlü olarak kabul edilirken, 0,3 ile -0,3 arasındaki korelasyonlar zayıf olarak değerlendiriliyor.

1 değeri, hareketlerin mükemmel bir şekilde senkronize olduğu anlamına gelirken, eksi 1, taban tabana zıt olduklarını gösterir. Riskli varlıklar üzerindeki satış baskısının arttığı Haziran ortasında, korelasyon kötüleşen bir yatırım ortamının ortasında 0,9’a ulaştı. Bu metrik yaz boyunca giderek azaldı ve Eylül başında 0,44’e kadar düştü.

BTC, S&P ve Nasdaq korelasyonu
Kaynak: TradingView

Bitcoin ve hisse senetleri arasında güçlü bir bağlantının geri dönüşü, ekonomi , enflasyon , belirsiz bir jeopolitik iklim ve para politikaları ile ilgili artan endişelerin ortasında geliyor . Birçok yatırımcı, kripto para birimlerini riskli varlıklar olarak görüyor ve onları borsa ve teknoloji şirketi hisseleri ile aynı etkilere maruz bırakıyor.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin fiyatı ile teknoloji odaklı Nasdaq hisse senedi endeksi arasındaki bağlantı da yakın zamanda sıkılaştı ve korelasyon 0,62’ye kadar yükseldi. Bu oran Ağustos ortasında 0.30 seviyesindeydi. Başlıca hisseler Apple, Microsoft ve Amazon’u içeren S&P, arka arkaya üç hafta düştükten sonra bu hafta pozitife döndü.

Analistler, Bitcoin’deki yukarı yönlü son hareketin, Wall Street’teki zayıflayan bir ekonominin ABD Merkez Bankası’nı enflasyonu düşürmeye yönelik agresif kampanyasını yumuşatmaya zorlayabileceği yönündeki spekülasyonlarla ilgili olduğunu belirtiyor.

Kaiko’dan Riyad Carey, Federal Rezerv politikasının daha riskli varlıklar üzerinde büyük bir rol oynamaya devam edeceğini söyledi. Bitcoin’in Three Arrows Capital gibi büyük kurumlar tarafından zorla satışla da olsa, teknoloji hisse senetlerine benzer şekilde davrandığını sözlerine ekledi.

Ethereum’un yaklaşmakta olan Merge birleşmesi kriptonun yakın tarihindeki en önemli olaylardan biri olmasına rağmen, kripto paraların Fed faiz kararlarına yanıt olarak hareket etmeyi bırakacağına dair herhangi bir göstergenin olmadığı belirtiliyor.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Three Arrows Capital, birkaç ay önce dijital varlık fiyatları düştüğünde mali sıkıntılar ile gündeme geldi ve şu anda iflas aşamasında. Rusya ile Batı arasında Ukrayna savaşıyla ilgili artan gerilim, enerji fiyatlarından dövize kadar piyasalarda sert hareketler yaratıyor. Bitcoin’in bu varlıklar ile artan korelasyonu, yatırımcılar arasında endişe kaynağı olarak görülüyor.

Hem hisse senetlerinin hem de kripto para birimleri için piyasaların ana itici gücü gibi görünen uluslararası ilişkiler alanında yaşananların yansıması olduğu belirtiliyor. Bitcoin geçen yıl Kasım ayındaki 69.0000 dolarlık tarihi zirvenin yaklaşık yüzde 70 altında bulunuyor. Kripto para birimi 400 milyar dolar piyasa değeri ile 21.300 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Geçen zaman içerisinde yüksek enflasyon ve merkez bankalarından gelen faiz artırımı adımları, hisselerde ve kripto paralarda büyük satışları beraberinde getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın