Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ve Ethereum Yeni Haftada Nereye Gidiyor? Son Durum

Kripto para piyasaları Ocak ayı kapanışına hazırlanırken gözler Bitcoin ve Ethereum'da! İşte kripto para birimlerini bekleyenler...
Bitcoin ve Ethereum Yeni Haftada Nereye Gidiyor? Son Durum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hafta sonundaki yükseliş havasını kaybettiği gözlemlenen kripto para piyasaları Ocak ayını kapatmaya hazırlanıyor. Yeni haftada gelecek bazı verilerin piyasalar üzerinde önemli etkilerinin görülme ihtimali yüksek. Bu süreçte gözler ise piyasaya yön veren en büyük iki kripto para birimi Bitcoin (BTC) ile Ethereum’un (ETH) üzerinde olacak.

Bu hafta piyasalarda ilk olarak ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı ile FED Başkanı Jerome Powell’ın basın açıklamasının etkileri hissedilecek. Beklentinin 25 baz artış yönünde olduğunu hatırlatmak gerek. Bir sonraki gün, beklentinin 50 baz artış olduğu Avrupa Merkez Bankası faiz kararı duyurulacak. Hafta içinin son gününde ise ABD tarım dışı istihdam verisi açıklanacak.

Bitcoin, fiyatlar hafta sonu kazançlarını konsolide ederken, haftaya beş ayın en yüksek seviyesinden işlem görmeye başladı. BTC fiyatı, önemli bir direnç seviyesinin kırılmasının ardından Pazar günü 24.000 dolar seviyesine yaklaştı. Ancak ilerleyen saatlerde düşüş başladı.

Ethereum ise dünkü seansta bir haftanın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, Pazartesi günü itibarıyla yeniden 1.600 doların altına düştü.

Bitcoin 22.500 Doları Test Eder mi?

BTC, hafta sonu boyunca 24.000 dolar bölgesine doğru güçlü bir yükselişin ardından Pazartesi günü beş ayın en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

GCM Yatırım Banner

BTC/USD, Pazar günkü 23.919,89 dolarlık zirvenin ardından düşüşle yeni haftaya 23.166,83 dolar civarında giriş yaptı. Fiyat, haber yazımı esnasında 23.150 dolar civarında seyrediyor.

Pazar günkü yükseliş, BTC boğalarının fiyatı 26 Ağustos’tan bu yana en güçlü noktasına ittiğini ortaya koydu. Ancak aynı tüccarlar şimdi ise geri çekilmeye başlamış görünüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Grafiğe göz atıldığında düşüşün, 14 günlük göreceli güç endeksinde (RSI) 85.00 noktasındaki alanın kırılmasının ardından başladığı görülüyor. Endeks şu an 72.00 civarında seyrederken, ayılar için tek görünür hedef 65.00 durumunda. Söz konusu bölgenin kırılması halinde, BTC’nin 22.500 dolarlık bir destek noktasına yakın işlem görmesi kuvvetle muhtemeldir.

Analistlerin çoğunun ortak fikri ise paritenin 23.450 dolar destek bölgesinin üzerinde kalması halinde 25.000 dolara kadar yükseliş hareketi sergileyebileceği yönünde. Bir sonraki direnç alanı 25.500 dolar seviyesinin yakınındayken, daha fazla kazanç, kral kripto para biriminin fiyatını 26.000 dolara kadar itebilir.

Olumsuz senaryoda ise 23.450 dolar seviyesinin altındaki aşağı yönlü bir kırılma, fiyatı öncelikle 23.150 dolar seviyesine, daha fazla kayıp ise fiyatı yakın vadede 22.650 dolar ve 22.500 dolar noktasına gönderebilir.

Bu arada Coinshares’te yer alan dijital varlık ürünlerine geride kalan hafta 117 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirilirken, talebin büyük çoğunluğunun yaklaşık 116 milyon dolar ile Bitcoin’e dayalı fonlara olması dikkat çekti. Ayrıca bu hacim, Temmuz ayından sonraki en büyük hacim oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Bloomberg

Coinshares’teki yönetilen toplam varlık değeri ise Kasım 2022 döneminden bu yana yüzde 43 artış yaşadı.

Ethereum’da Düşüş Duracak mı?

Piyasa değeriyle en büyük altcoin ETH, 1.600 dolar seviyesinin kırılmasının ardından hissiyat değiştiği için yeni haftaya düşüşle giriş yapmak durumunda kaldı.

ETH/USD, boğaların Pazar gününün en yüksek seviyesi olan 1.653.73 dolar noktasını koruyamaması nedeniyle günün ilk saatlerinde 1.582.18 dolara geriledi. Gün içinde en düşük seviye ise şu ana kadar 1,576.76 dolar olarak gerçekleşti.

Dünkü zirve, altcoinin bir hafta içinde en güçlü noktasına tırmanması anlamına geliyordu. Ancak tüccarlar bunu son kazanımları güvence altına almak için ideal bir an olarak kullandı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Söz konusu hareket, Ethereum’un 1.650 dolarlık direnç seviyesinin üzerine çıktığını gördü, ancak bu alan etrafındaki ayı üstünlüğü yine öne çıktı. RSI’da 60.00 seviyesinin altına kırılma da düşüşe katkıda bulundu ve endeks şu anda 58.40 civarında seyrediyor.

Bugünkü düşüşün önümüzdeki günlerde devam etmesi halinde Ethereum’un 1.550 dolara doğru yönelmesi olası görünüyor.

Analistler, paritenin 1.665 dolarlık direnç bölgesinin üzerinde net bir hareket olması halinde yükselebileceği üzerinde durmakta. Bu seviyelerden yukarı yönlü bir kırılmanın iyi bir artış başlatabileceğinin ve belirtilen durumda fiyat sırasıyla 1.720 dolar ve 1.800 dolar seviyelerini hedef yapacağı belirtiliyor.

Fiyatın 1.550 dolarlık desteğe doğru düşmesi sonrasında daha fazla olası kayıp ise yakın vadede 1.520 dolarlık bölgenin yeniden test edilmesini gündeme getirebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.