Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ve Ethereum ABD Verileri Öncesi Dar Aralıkta Seyrediyor

Bitcoin ve kripto paralar, bugün açıklanacak ABD işsizlik ve tarım dışı istihdam verisi öncesi konsolide oluyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin ve Ethereum ABD Verileri Öncesi Dar Aralıkta Seyrediyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin geçtiğimiz gün DXY’deki yukarı yönlü hareketin etkisiyle kayıplarını artırmış ve 19.500 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. BTC bu düşüşün ardından hafif toparlanma ile yeniden 20.000 doların üzerine çıktı. Ethereum ise Bitcoin’e nazaran daha güçlü duruyor ve 1.600 dolar seviyesini geri almaya çalışıyor.

Bugün piyasalar ABD’de açıklanacak verileri takip edecek. Öğlen saatlerinde ABD’de tarım dışı istihdam ve işsizlik raporları açıklanacak. Tarım dışı istihdamın 300 bin artış gelmesi beklenirken, işsizliğin Ağustos ayında yüzde 3,5 oranında açıklanacağı tahmin ediliyor.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Daha önceleri kripto piyasası tarafından büyük ölçüde görmezden gelinen rapor, iş gücü piyasasının durumunu ve dünyanın en büyük ekonomisindeki ücret artışını ortaya koyması ve Fed’in likidite sıkılaştırma miktarını veya ne kadar para çekileceğini belirlemesine yardımcı olması nedeniyle bu yıl önem kazandı. Veriler enflasyonun seyri hakkında fikir verir nitelikte.

İş gücü piyasası ne kadar sıkıysa, enflasyon o kadar yukarı ve Fed o kadar sıkılaşma yanlısı olacak. Kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıkları, ucuz likiditeye bağımlıdır ve bu yıl Fed’in faiz oranı artış döngüsüne yenik düşmüştür.

Piyasalar 75 Baz Puanı Fiyatlıyor

Fed bu yıl toplamda 225 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi ve bu durum hisse, kripto gibi risk ürünlerinde büyük satışları beraberinde getirdi. Kripto şirketi QCP Capital, piyasaların halihazırda 75 baz puanlık bir zam için yüzde 90 olasılıkla fiyatlandırdığını bildirdi. Ağustos ayına ilişkin enflasyon rakamları henüz açıklanmadı ve bu oran yüksek bir kesinliğe işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

50 baz puanlık bir faiz artışı hala parasal sıkılaştırmayı temsil ederken, yüksek enflasyon ve arka arkaya 75 baz puanlık sıçramalarla hırpalanan piyasalar daha küçük bir hareket beklentisiyle teselli bulabilir.

ING analistlerine göre tarım dışı istihdam, 250 bin veya daha yüksek bir seviyede açıklanırsa, 50 baz puanlık bir faiz artışı durumu güçlenirken, veriler 350.000’in üzerine çıkarsa oranlar 75 baz puanlık bir hareket lehine dönebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın