Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ve Altın: O Gösterge 2 Aydır Artıyor!

Kaiko analistleri Bitcoin ve altın arasındaki korelasyonun son 60 gündür yükseliş eğiliminde olduğuna dikkat çekti. Ayrıntılar geliyor...
Bitcoin ve Altın: O Gösterge 2 Aydır Artıyor!
HABER GİRİŞ

Verilere göre Bitcoin ve altın için yeni bir dönem başlıyor gibi görünüyor. Uzun süredir birbirinden bağımsız güvenli limanlar olarak görülen bu iki varlık, artık benzer hareketler sergiliyor. Son veriler, aralarındaki korelasyonun arttığını ve kripto paraların kraliçesi ile değerli metal arasında yeni bir dinamik oluştuğunu gösteriyor.

Kripto piyasası veri platformu Kaiko’nun analistleri, son birkaç ayda Bitcoin ile altın fiyatları arasındaki korelasyonun artma eğiliminde olduğunu belirtti. 60 günlük bir süre boyunca bu korelasyon şu anda yükseliş trendinde hareket ediyor.

Şu an için 0,2 seviyesinde ılımlı bir seviyede olsa da, bu pozitif korelasyon 2022’de ulaşılan 0,5’lik zirveden oldukça uzakta bulunuyor. 2023’ün sonunda gözlemlenen ters dinamikle tezat oluşturan bu durum, o dönemde Bitcoin ve altının zıt yönlerde hareket ettiği ve negatif bir korelasyon gösterdiği zamanlara kıyasla farklılık taşıyor.

BTC ile altın korelasyonu
Kaynak: Kaiko

Eğer bu fiyat yakınlaşması güçlenirse, her iki varlığı içeren portföylerde çeşitlendirmenin faydaları da azalabilir. Çünkü yüksek düzeyde korelasyona sahip varlıklar birbirlerinin performanslarını yansıtır.

Hem Bitcoin’i hem de altını içeren portföyler bu durumda aynı yönde hareket edebilir. Bu, bir varlığın kayıplarını diğerinin kazançlarıyla dengelemek isteyen yatırımcılar için risk teşkil edebilir.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin bu yılın başı itibarıyla yüzde 60 artış kaydetti ve 67.800 dolar yakınlarında işlem görüyor. Bu yıl ons altın ise 2.450 dolara çıkarak kendi rekorunu kırdı. Altın bu seviyeden geriledi ve son işlem gününde 2.327 dolar seviyesindeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın