Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Vadeli İşlem Açık Faiz Oranı Yüksek Volatilitenin Habercisi Olabilir

Yatırımcıların vadeli işlemler üzerinde kaldıraçlı işlem açması, fiyatta sert hareketler yaşanmasına neden oluyor. Detaylar haberde…
Bitcoin’in Vadeli İşlem Açık Faiz Oranı Yüksek Volatilitenin Habercisi Olabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin geçtiğimiz yılın Kasım ayında 69.000 dolar ile tepeye çıktıktan sonra yönünü aşağı çevirdi ve kayıplarını artırmaya devam ediyor. Kripto para birimi düşüşünü 41.000 dolara kadar taşıdı ve bazı veriler oynaklığın artacağına işaret ediyor.

Bir süredir yatay aralıkta sıkışan Bitcoin, artan açık faiz oranı ile beraber daha volatil bir seyre bürünebilir. Glassnode verilerinde, açık faiz oranının 240 bin BTC’ye kadar çıktığı görülüyor.

Bu durum yatırımcıların çok fazla kaldıraçlı işlem açtığı anlamına geliyor. Bu gibi durumlarda piyasa yapıcılar, yüksek kaldıraçlı oyuncuları tasfiye etme yoluna gidebilir. Yukarı veya aşağı yönlü sert hareketler, uzun ve kısa pozisyonlardaki likidasyon oranını artıracaktır.

BTC açık faiz oranı
Kaynak: Glassnode

Bağımsız bir gösterge olan açık faiz, piyasanın ne yöne gideceğini belirtmez ancak türev piyasaya aktarılan para miktarını gösterir. Zincirde dikkat çeken bir diğer veri ise, Bitcoin’in fonlama oranının negatife dönmüş olması. Bu da kaldıraçlı oyuncuların kısa pozisyona ağırlık verdiği anlamına geliyor.

Uzmanlar, BTC’nin yatay seyrini sürdürmesi halinde, kısa pozisyonların uzunlara ödeme yapmaya devam edeceğini belirtiyor. Devamında pozisyonların tasfiyesi için fiyatta aşağı ya da yukarı yönlü sert hareketler gelebilir.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin yazım itibariyle günlük %0.6 kayıpla 41.900 dolar seviyesinden işlem görüyor. CoinMarketCap verileri BTC’nin güncel piyasa değerinin 800 milyar dolar seviyesinin hemen altına indiğini gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın