Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Son İki Yılın En Zayıf Seviyelerinde: Düşüş Sürüyor

Bitcoin küresel piyasalar ve kripto ekosistemindeki olumsuz havanın etkisiyle kayıplarını artırıyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin Son İki Yılın En Zayıf Seviyelerinde: Düşüş Sürüyor
Yorum

Bitcoin ve kripto paralar Kasım ayının gelmesi ile beraber düşüşlerini daha da derinleştirdi. FTX borsasının iflas sürecine girmesi BTC’de kayıpları beraberinde getiriyor. Kripto para birimi düşüşünü 15.476 dolara kadar sürdürdü ve son iki yılın en düşük seviyesini test etti.

BTC yazım itibarıyla 15.700 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Ethereum ise 1.100 doların altına sarkmış durumda. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 800 milyar dolar seviyesini kaybetti.

Piyasadaki düşüş FTX ile bağlantılı olan kripto şirketi Genesis Global’in sermaye toplamak için görüşmeler yaptığı ve sonuç alamazsa iflas edeceği beklentilerinin ortasında geliyor.

Genesis, aynı zamanda halka açık en büyük Bitcoin fonu olan Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) yöneticisi Grayscale Investments’ın da sahibi olan Digital Currency Group’a (DCG) ait.

Spekülasyon, Genesis’in mali sıkıntılarının, DCG’yi, çeşitli senaryolar altında GBTC’yi etkileyebilecek ve pazara yayılabilecek varlıkları elden çıkarma ihtiyacını içeriyor.

Wave Financial hazine yönetimi başkanı Nauman Sheikh, “DCG/Genesis sermaye artırımının bu hafta piyasayı harekete geçiren büyük olay olmasını bekliyoruz. Olumlu bir sonuç, piyasada daralmaya yol açar ve olumsuz bir sonuç, ciddi zarar verme potansiyeline sahiptir.” değerlendirmesini yaptı.

Bir Genesis sözcüsü, yakında iflas başvurusunda bulunma planları olmadığını belirterek, “Hedefimiz mevcut durumu herhangi bir iflas başvurusuna gerek kalmadan uzlaşmayla çözmek. Genesis alacaklılarla yapıcı görüşmeler yapmaya devam ediyor.” diye konuştu.

Genesis’in Binance ile görüşmeler yaptığı belirtilmişti ancak kripto para borsası yatırım yapmama kararı aldığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%