Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Neden Düşüyor? İşte Temel Sebepleri

BTC, Nisan ayına girilmesi ile beraber kayıplarını artırmaya başladı. Düşüşün temel sebepleri haberde…
Bitcoin Neden Düşüyor? İşte Temel Sebepleri
HABER GİRİŞ

Bitcoin yılın ilk çeyreğindeki ralli ile Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesini test etti. Takip eden süreçte kripto para birimi kayıplarını artırmaya başladı. Nisan ayına girilmesi ile beraber BTC’de kayıplar derinleşti ve fiyat 65.000 dolara kadar geriledi.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 65.150 dolar seviyesinde işlem görüyor. BTC böylece üç haftanın ardından en büyük günlük düşüşü kaydediyor. Piyasadaki düşüşün temel nedenleri arasında son günlerdeki spot Bitcoin ETF çıkışları gösterilebilir.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

1 Nisan’da Grayscale’in GBTC’si 302 milyon dolarlık bir çıkış daha kaydetti. Önde gelen ETF analisti James Seyffart’a göre bu miktar beklenenden daha yüksek bir seviyeyi temsil ediyor. Genel olarak Bitcoin ETF’leri haftanın ilk günü 85,7 milyon dolarlık net çıkış kaydederken, BlackRock ve Fidelity’nin ürünleri GBTC’nin kayıplarını telafi edemedi.

ETF’lerdeki çıkışların yanı sıra fiyattaki düşüşte Federal Rezerv’in daha az faiz indirimi fiyatlaması yapan tahvil tüccarları etkili oldu. Veriler Haziran ayında faiz indirimi ihtimalinin artık yüzde 50’nin altına düştüğünü gösteriyor.

Bu durum ağırlıklı olarak gevşek para politikasından yararlanan Bitcoin gibi risk varlıkları üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. BTC’deki düşüş vadeli işlemler üzerinde artan likidasyonlar görülmesine neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Coinglass verilerine göre son 24 saatte vadeli işlemlerdeki tasfiye oranı 500 milyon dolara yaklaştı. Bu tasfiyelerin 388 milyon doları long pozisyonlar üzerinde görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın