Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin mi Ethereum mu? 2023 Hangisinin Yılı Olacak?

En büyük altcoin Ethereum'un beklentileri önümüzdeki 12 ay için kripto piyasasının kralı BTC'den daha mı iyi? Detaylar haberde;
Bitcoin mi Ethereum mu? 2023 Hangisinin Yılı Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasası 2022 yılını sert darbelerin neden olduğu düşüşle tamamladı ve sektör yatırımcıları artık muhtemelen önümüzdeki 12 aya hazırlık olarak portföylerini yeniden değerlendiriyor. Konuya dair her türlü görüş sunulmaya devam ederken, bir CryptoQuant analistinin Ethereum (ETH) analizi dikkatleri çekti.

ETH, gelecek dönemde amiral kripto para birimi Bitcoin’den (BTC) daha iyi bir kripto para birimi olabilir mi? Peki, güçlü bir ETH rallisi şansı kısa vadede mümkün görünüyor mu? İşte bu soruların cevapları analistin yorumlarında mevcut!

CryptoQuant Analistinden Dikkat Çeken Analiz

Ghoddusifar takma adını kullanan CryptoQuant analisti, piyasa değeriyle en büyük altcoin konumundaki ETH’nin gelecekte Bitcoin’den daha iyi bir kripto para birimi olabileceğini öne sürdü. Söz konusu analiz, Ethereum’un NFT’ler (nitelikli fikri tapu), dApp’ler (merkezi olmayan uygulama) ve DeFi (merkeziyetsiz finans) dahil olmak üzere birden çok segmenti kapsayan daha fazla kullanım durumuna sahip olduğu gerçeğine dayanıyordu.

Ghoddusifar’ın değerlendirmesine göre bu çoklu faaliyet alanlarından gelen talep, ETH’yi daha kullanışlı hale getirme potansiyeline sahip.

ETH, BTC’yi Devirebilir mi?

Peki, Ethereum 2023 yılı içinde gerçekten en iyi kripto varlık olarak Bitcoin’i devirebilir mi? ETH’nin fayda açısından güçlü bir etkisi olduğu doğrudur. Bununla birlikte BTC, kripto dünyasının ağır sıklet şampiyonu olduğunu birçok örnekte göstermiştir. Şimdiye kadar piyasa değeri söz konusu olduğunda liderliğini koruyan BTC, hala ilk hamle avantajına sahip konumdadır.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CryptoQuant

Analistin, yorumlarında Bitcoin’den daha yüksek işlem ücretlerine sahip olması gibi ETH’nin bazı olumsuz yönlerini de vurgulamış olması gözlerden kaçmadı. Bu, Ethereum’u Bitcoin karşısında kitlesel benimseme açısından dezavantajlı hale getirse de, en büyük altcoinin geçirdiği büyük değişiklikler 2023’te her şeyi değiştirebilir.

2023 ETH Tarafında mı Olacak?

ETH’nin açık pozisyonu (piyasa katılımcıları tarafından tutulan toplam vadeli işlem sözleşmesi sayısı) iki haftadan uzun bir süredir artıyor ve bu da türev piyasasındaki talebin toparlandığını gösteriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CryptoQuant

Ancak ETH için her şey iyi bir haber niteliğini taşımıyor. Çünkü borsa rezervlerinin son iki haftada artış göstermiş olması dikkat çekiyor. Borsa rezervindeki bir artış, genellikle yatırımcıların ETH’lerini özel cüzdanlardan borsalara taşıdıkları anlamına gelir. Ve bu durum çoğunlukla satış niyetiyle gerçekleşmektedir.

Buna ek olarak, Aralık ayında fon çıkışları kaydedildi ve bu da kurumsal yatırımcıların ETH bakiyelerini kıstığını gösteriyor.

Kurumsal satın alma baskısının olmaması, önümüzdeki birkaç gün içinde herhangi bir artışın sınırlı olabileceği anlamına geliyor.

ETH yükseliş işaretleri gösteriyor olabilir, ancak büyük bir yükseliş hala uzak duruyor gibi. Bu arada, zirveye yürüyüşü devam ediyor, ancak henüz daha iyi olmasalar da aynı çözümleri sunan diğer rakiplerle mücadele etmeyi sürdürmek zorunda kalacak.

Olasılık Yok Değil!

Sonuç olarak, Bitcoin ve ETH’nin farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır. ETH, piyasa değeri açısından Bitcoin’den aslında o kadar da uzak değil.

Ve ileriki bir zamanda ETH’nin BTC’yi aşması için gerçek bir olasılık mevcuttur.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.