Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Madencisi Core Scientific İflas Başvurusunda Bulundu

Kripto para sektöründe iflas başvurusunda bulunan şirketlere yenileri eklenmeye devam ediyor. Son olarak madencilik şirketi iflas başvurusunda bulundu.
Bitcoin Madencisi Core Scientific İflas Başvurusunda Bulundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasası kötü bir süreçten geçerken, iflas noktasına gelen şirketlere yenileri ekleniyor. Son olarak ABD’nin en büyük halka açık kripto madenciliği şirketlerinden biri olan Core Scientific, iflas başvurusunda bulundu.

Core’un piyasa değeri, şirketin özel amaçlı bir satın alma aracı veya SPAC aracılığıyla halka açıldığı Temmuz 2021′deki 4,3 milyar dolar değerinden Salı günü işlem sonu itibarıyla 78 milyon dolara düşmüştü . Şirketin hisseleri geçen yıl yüzde 98′den fazla kayıp yaşadı.

İflasa Rağmen Faaliyetler Sürecek

Madencilik firmasının durumunu bilen bir kişiye göre şirket hala pozitif nakit akışı sağlıyor. Ancak bu nakit, kiraladığı ekipmana olan borcunu ödemek için yeterli değil. İlgili kaynak şirketin kendisini tasfiye etmeyeceğini ancak borcunun büyük kısmını elinde tutan kıdemli menkul kıymet senetleri sahipleri ile bir anlaşmaya vararak, normal şekilde faaliyet göstermeye devam edecek.

Core Scientific daha önce hisse senedi sahiplerinin büyük kayıplara uğrayabileceğine dair uyarıda bulunmuştu. Buna rağmen Bitcoin’in yeniden değerlenmesi ile beraber yatırımcıların zararı telafi edilebilir.

Şirket ayrıca vadesi gelen borç ödemelerini Ekim sonunda yapmayacağını açıklamış ve alacaklıların şirketi ödememe nedeniyle dava etmekte özgür olduklarını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Kuzey Dakota, Kuzey Karolina, Georgia ve Kentucky’de faaliyet gösteren Teksas merkezli madenci, Ekim ayındaki başvurusunda işletme performansı ve Bitcoin fiyatındaki uzun süreli düşüşten ciddi şekilde etkilendi.

Temmuz ayında iflas koruması başvurusunda bulunan kripto kredi kuruluşu Celsius, bir Core müşterisiydi. İflas davası sırasında Celsius’un borçlarının silinmesi Core’un bilançosunu zorladı ve bu yıl kripto sektöründe dalgalanan bulaşma etkisinin bir başka örneği oldu.

Kripto ekosistemi bu yıl Terra ve FTX çöküşleri ile sarsılmıştı. Uzmanlar iflas eden şirketlerin bulaşma etkilerine dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.