Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Madenciliği ile Küresel Emisyonlar Azaltılabilir

Risk Yönetimi Enstitüsü (IRM) tarafından yayınlanan bir makale, Bitcoin madenciliğinin küresel enerji dönüşümünde önemli rol oynayacağını savunuyor.
Bitcoin Madenciliği ile Küresel Emisyonlar Azaltılabilir
HABER GİRİŞ

Risk Yönetimi Enstitüsü (IRM) tarafından yayınlanan bir rapora göre Bitcoin küresel enerji dönüşümü için katalizör olma potansiyeli taşıyor. Rapora göre küresel emisyonlar madencilik faaliyetlerinin artırılması ile aşağı çekilebilir.

IRM Enerji ve Yenilenebilir Enerji Grubu üyeleri Dylan Campbell ve Alexander Larsen, BTC’nin enerji tüketimi nedeniyle bir risk olarak algılandığını ancak aynı zamanda enerji geçişini katalize edebileceğini ve dünya çapındaki enerji sorunlarına yönelik yeni çözümlere yol açabileceğini belirtti.

Raporda enerjinin önemli işlevine ve güvenilir, temiz ve daha uygun fiyatlı enerji kaynaklarına olan artan ihtiyacına vurgu yapıldı. Bitcoin’in enerji yoğunluğuna yönelik eleştirilere rağmen çalışma, BTC’nin enerji sektörüne getirebileceği potansiyel faydaları göstererek Bitcoin’e daha dengeli bir bakış açısı kazandırdı.

Rapora göre Bitcoin madenciliği, küresel emisyonları 2030 yılına kadar yüzde 8’e kadar azaltabilir. Bu, dünyanın boşa harcanan metan emisyonlarını daha az zararlı emisyonlara dönüştürerek yapılabilir.

Raporda, Bitcoin madencilik operasyonlarına güç sağlamak için yakalanan metanın kullanılmasının atmosfere salınan metan miktarını azaltabileceğini söyleyen teorik bir duruma değinildi.

GCM Yatırım Banner

Raporda Bitcoin madencileri sayesinde ısının seralara aktarılabileceği ve elektrik şebekesi yönetimi yoluyla enerji verimliliğine katkıda bulunabileceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın