Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madenciliği ile Küresel Emisyonlar Azaltılabilir

Risk Yönetimi Enstitüsü (IRM) tarafından yayınlanan bir makale, Bitcoin madenciliğinin küresel enerji dönüşümünde önemli rol oynayacağını savunuyor.
Bitcoin Madenciliği ile Küresel Emisyonlar Azaltılabilir

Risk Yönetimi Enstitüsü (IRM) tarafından yayınlanan bir rapora göre Bitcoin küresel enerji dönüşümü için katalizör olma potansiyeli taşıyor. Rapora göre küresel emisyonlar madencilik faaliyetlerinin artırılması ile aşağı çekilebilir.

IRM Enerji ve Yenilenebilir Enerji Grubu üyeleri Dylan Campbell ve Alexander Larsen, BTC’nin enerji tüketimi nedeniyle bir risk olarak algılandığını ancak aynı zamanda enerji geçişini katalize edebileceğini ve dünya çapındaki enerji sorunlarına yönelik yeni çözümlere yol açabileceğini belirtti.

Raporda enerjinin önemli işlevine ve güvenilir, temiz ve daha uygun fiyatlı enerji kaynaklarına olan artan ihtiyacına vurgu yapıldı. Bitcoin’in enerji yoğunluğuna yönelik eleştirilere rağmen çalışma, BTC’nin enerji sektörüne getirebileceği potansiyel faydaları göstererek Bitcoin’e daha dengeli bir bakış açısı kazandırdı.

Rapora göre Bitcoin madenciliği, küresel emisyonları 2030 yılına kadar yüzde 8’e kadar azaltabilir. Bu, dünyanın boşa harcanan metan emisyonlarını daha az zararlı emisyonlara dönüştürerek yapılabilir.

Raporda, Bitcoin madencilik operasyonlarına güç sağlamak için yakalanan metanın kullanılmasının atmosfere salınan metan miktarını azaltabileceğini söyleyen teorik bir duruma değinildi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Raporda Bitcoin madencileri sayesinde ısının seralara aktarılabileceği ve elektrik şebekesi yönetimi yoluyla enerji verimliliğine katkıda bulunabileceği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%