Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Madencilerinin Satış Baskısı Azalıyor! Ne Anlama Geliyor?

Madencilerin satış baskısındaki azalmaya rağmen, uzun vadeli sahiplerin büyük ölçekli satışları piyasayı etkilemeye devam ediyor. Detaylar haberin devamında;
Bitcoin Madencilerinin Satış Baskısı Azalıyor! Ne Anlama Geliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Öncü kripto varlık Bitcoin (BTC), son birkaç haftadır hisse senetlerinde önemli yükselişleri tetikleyen olumlu makroekonomik ortamdan faydalanmayı başaramadı. Analistler, bu durumu BTC yatırımcılarının ve madencilerinin uzun süreli satışlarından kaynaklanan arz fazlası ile ilişkilendiriyor. Ancak, Bitcoin madencilerinin satış baskısı azaldıkça gidişatın yakında değişebileceği belirtiliyor.

En son Bitfinex Alpha raporuna göre madencilerin cüzdanlarından aktarılan BTC hacmi önemli ölçüde düştü ve bu da potansiyel bir istikrara işaret ediyor. Analistler, böyle bir gelişmenin Bitcoin’in fiyatı için olumlu olduğuna ve kripto para biriminin yakında yükseliş eğilimini sürdürebileceğine dikkat çekiyor.

Bitcoin Madencilerinin Satış Baskısı Düşüyor

Nisan ayındaki Bitcoin halvinginden (yarılanma) bu yana madencilerin gelirleri yarı yarıya azaldı. Eski madenci makineleri, yüksek işletme maliyetleri nedeniyle ekonomik olarak verimsiz hale geldikçe, madenciler ayakta kalabilmek için Bitcoin varlıklarını tasfiye etmek zorunda kaldı.

Bu topluluklar, faaliyetlerini sürdürebilmek için varlıklarını tezgah üstü işlemler yoluyla ve açık piyasada sattılar.

BTC Fiyatı Bugün Durgun Görünümde
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kripto piyasası artan satışlara uyum sağlıyor gibi görünse de, madencilerin cüzdanlarından çıkan Bitcoinlerin sıklığı ve hacmi azaldı. Piyasa satış hacmini tamamen absorbe ettiğinde, yukarı yönlü bir rallinin şansı artış gösterdiğinden; madencilerin satış baskısındaki azalmanın olumlu bir gelişme olduğunun altı çiziliyor.

GCM Yatırım Banner

Bitfinex analistleri, Mayıs-Eylül 2023 ve Aralık 2023-Ocak 2024 arasında piyasa fiyatlarını etkileyen benzer madenci satışları tespit etti. Bitcoin, bu dönemlerde satış baskıları azaldıktan sonra yukarı doğru hareketine devam etti.

Analistler, “Hash oranı düşüşünün en son 2022 ayı piyasasının en düşük seviyelerine ulaşmasıyla birlikte, şu an için madencilik satış baskısının zirvesini geride bıraktığımız ve zayıf madencilerin çoğunun çoktan teslim olduğu geçerli bir sonuç olacaktır.” diye ekledi.

Yakın Vadeli Görünüm Hala Kırılgan

Madenci satış baskısındaki düşüşe rağmen, uzun vadeli sahiplerin büyük ölçekli satışlarından kaynaklanan diğer arz fazlalıkları piyasayı etkilemeye devam ediyor. Alman hükümeti, geçen haftalarda bir satış çılgınlığı yaşarken, feshedilen kripto borsası Mt. Gox’un coinleri de hareketlendi.

Uzmanlara göre diğer uzun vadeli Bitcoin sahiplerinin yenilenen kar alımlarıyla birleştiğinde, Alman kolluk kuvvetlerinin BTC’yi boşaltması, yakın vadeli görünümün savunmasız olduğuna ve BTC’nin daha fazla dalgalanma yaşayabileceğine işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.