Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Madenci Rezervi Artışa Geçti: Fiyat için Olumlu Haber mi?

Bitcoin madenci rezervindeki yükseliş, bir süredir durgun seyir izleyen Bitcoin fiyatı için olumlu bir gelişme mi? Detaylar haberde;
Bitcoin Madenci Rezervi Artışa Geçti: Fiyat için Olumlu Haber mi?
HABER GİRİŞ

Öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı bir süredir durgun bir seyir izlerken, psikolojik bir direnç haline gelen 30 bin dolar seviyesinin altında işlem görmeyi sürdürüyor. Temmuz ayının başlarında ulaştığı 31.800 dolarlık zirveden düşen kripto varlığın fiyatı teknik olarak baskı altında görünüyor.

Bu gelişmelerin ortasında, zincir üstü veriler ise Bitcoin madenci rezervinin, hakim piyasa koşullarına karşın, Mayıs 2023 dönemindeki düşük seviyelerinden geri sıçrayarak arttığını ortaya koyuyor.

Zincir üstü veri platformu CryptoQuant’ın verilerine göre 27 Mayıs tarihinde 1,826 milyon seviyesindeki BTC madenci rezervi, 30 Temmuz itibarıyla 1,841 milyona yükselmiş durumda.

Bitcoin Madenci Rezervi Yükseliyor

Kripto veri araştırmacısı Dalmas Ngetich, yükselişe geçen BTC madenci rezervinin ve nispeten istikrarlı ve sağlam duruş gösteren dijital para fiyatlarının, madenciler arasında bir iyimserlik duygusu oluşumunu gösterdiğini ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CryptoQuant

Madenciler arasındaki duyarlılık ve güven artışının, muhtemelen fiyatları yukarıya çekebileceğine ve satıcıların fiyatı daha da düşürmesini engelleyebileceğine değindi.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin madenci rezervinin, tüm madencilerin ve madencilik havuzlarının elindeki tüm BTC’yi ölçtüğü ve henüz tasfiye edilmemiş toplam BTC sayısını gösterdiğini söyleyen isim, bu durumun kral kripto varlığın fiyatı açısından önem arz ettiğini belirtti.

Madencilerin, işletme maliyetlerini karşılamak ve kar elde etmek için sık sık dijital varlıklarını satabileceklerini ve Bitcoin madenci rezerv eğilimlerinin tüccarlar için oldukça önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Farklı Unsurlar BTC Fiyatını Etkileyebilir

Madenci rezervlerine dair son verileri paylaşan Ngetich, başta BTC olmak üzere kripto para birimlerinin fiyatlarını yakın vadede etkileyebilecek diğer unsurlardan da kısaca bahsetti.

Özellikle çeşitli ülkelerin Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerini düzenlemeye nasıl karar verdiğinin kripto varlıkların geleceği açısından büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Buna bir örnek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir Bitcoin Spot ETF’sinin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanması veya reddedilmesinin, önümüzdeki aylarda Bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkileyebileceğine değindi. Bir Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının, kurumsal oyuncuların Bitcoin’i portföylerine dahil etmelerini, kripto pazarlarına sermaye enjekte etmelerini ve potansiyel olarak likiditeyi artırmalarını sağlayacağını ifade etti.

ABD‘de Bitcoin üzerinden hizmet veren bir tröst şirketi olan Grayscale Bitcoin Investment Trust’un (GBTC),kurumların doğrudan BTC satın almadan Bitcoin’e maruz kalmalarına olanak tanımakta olduğunu sözlerine ekledi.

Analist, son olarak Bitcoin’in proof-of-work ağının, operasyonlarını güçlendirmek için önemli miktarda enerji tüketimi gerçekleştirmesi nedeniyle eleştirilere maruz kaldığından bahsetti. Çevresel kaygılara yanıt olarak Çin’in, yakın geçmişte Bitcoin ve kripto madenciliği faaliyetlerini yasaklayarak ağın hash oranında düşüşe neden olduğunu ve bu durumun BTC fiyatlarını olumsuz etkilediğini hatırlattı.

ABD ve Avrupa’nın gelecek dönemde buna benzer bir yol izleyip izlemeyeceğinin, Bitcoin’in fiyat gidişatı üzerinde önemli etkilere sahip olabileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.