Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Kaybettiği 40 Bin Dolar Desteğini Geri Aldı

Bitcoin haftaya düşüşle başladı ancak yeni günde kaybedilen destek seviyesi yeniden kazanıldı. Son veriler geliyor…
Bitcoin Kaybettiği 40 Bin Dolar Desteğini Geri Aldı
HABER GİRİŞ

Bitcoin haftanın ilk günü satış baskısı ile karşılaşmış ve 39.000 dolar seviyesinin altını test etmişti. Bu hareket son bir ayın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçmişti.

Kripto para birimi dün akşam saatlerinden sonra yeniden yönünü yukarı çevirdi ve önemli bir destek seviyesi olan 40.000 doların üzerine çıktı. Dijital varlık yazım itibarıyla 40.700 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Zayıf Pazar Sabırsızlığı Artırıyor

Orta vadede bakıldığında BTC’nin 36.000 ila 48.000 dolar aralığında hareket ettiği görülüyor. Kripto fon yöneticisi Arca’nın baş yatırım sorumlusu Jeff Dorman dijital varlıklarda sıkıcı ve zayıf bir pazar olduğunu belirterek, tüccarların sabırsız hale geldiğini ve bunun da yükselişi zorlaştırdığını belirtti.

Bitcoin’deki geri dönüş sonrası Ethereum da yeniden 3.000 dolar seviyesini geri kazandı. Bitcoin eleştirmenleri kripto para birimini fazla merkezi olmakla ve geleneksel finansal sisteme çok benzeyen seçkin bir balina çetesi tarafından kontrol edilmekle suçluyor.

Glassnode verileri ise 2022 boyunca, orta kademe balinaların (100-1.000 BTC) risklerini azalttığını gösteriyor. Fiyatta sıkışma olduğu belirtilirken, balinaların bunu satış fırsatı olarak değerlendirdiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Bitcoin balinalarının hareketleri
Kaynak: Glassnode

100-1.000 BTC’ye sahip adreslerin elindeki Bitcoin arzı düşerken, 0.1-10 BTC’li cüzdanlar tarafından varlık miktarında da büyük artış yaşandı. Kısa vadeli sahiplerin sayısındaki artış, Bitcoin’e yeni para aktığını gösteriyor.

Bu düzeltme, perakende yatırımcılara, piyasaya girme şansı verdi. Ayrıca, perakende yatırımcıların Bitcoin’e güvenmeye devam ettiği ve varlıklarını artırmak istediği görülüyor.

BTC kısa vadeli yatırımcı oranı
Kaynak: Glassnode

Bitcoin’e teknik olarak bakıldığında son iki haftadaki yüzde 15’lik düşüşün ardından istikrarlı görünümün arttığı söylenebilir. Kripto para birimi Mart ayı başlarında olduğu gibi 37.000 dolar desteğinin üzerinde tutunmaya devam ediyor.

Dört saatlik grafikteki göreceli güç endeksi (RSI), fiyattaki son düşüş eğilimine rağmen aşırı satım seviyelerinden yükseliyor. Bu, 45.000 dolarlık direnç bölgesine doğru yükseliş aktivitesine işaret edebilir.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Son birkaç ay içerisinde 40.000 dolar yakınlarında dolaşan BTC’de toparlanma sinyalini görmek için günlük grafikte pozitif bir momentum sinyali gerekiyor.

Haftalık grafikte ise 100 haftalık hareketli ortalama, uzun vadeli destek olan 35.700 dolardan geçiyor. Pozitif momentum görünümü, aylık grafikteki düşüş sinyallerine rağmen orta vadede bozulmuş değil.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın