Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ile Hisseler Arasındaki Korelasyon Sıfıra İndi

Son 40 güne dair veriler, Bitcoin ile Nasdaq endeksi arasındaki korelasyonun kaybolduğunu gösteriyor. Detaylar haberde…
Bitcoin ile Hisseler Arasındaki Korelasyon Sıfıra İndi
HABER GİRİŞ

Bitcoin son yıllarda teknoloji ağırlıklı hisse senetlerinin yer aldığı Nasdaq endeksi ile birlikte hareket etmesi ile dikkat çekmişti. Son veriler ise bu korelasyonun kaybolma noktasına geldiğini gösteriyor.

Araştırma şirketi Fairlead Strategies tarafından takip edilen verilere göre, Bitcoin ile Nadaq arasındaki 40 günlük korelasyon şu anda sıfırda bulunuyor. Bu durum varlık sınıfları arasında ilişki eksikliğine işaret ediyor.

Korelasyon değeri, endekse ve BTC’nin zaman içindeki fiyat hareketlerine dayalı bir matematiksel formül yardımıyla belirleniyor. 0,5’in üzerindeki bir korelasyon, iki varlığın uyum içinde olduğu orta derecede güçlü bir pozitif ilişkiyi temsil ederken, 0,70’in üzerindeki okumalar ise sağlam bir ilişkiye işaret eder. 0,5 veya daha düşük negatif rakamlar ise negatif korelasyonu gösteriyor.

BTC ile NDX korelasyon grafiği
Kaynak: Fairlead Strategies

Bitcoin ve Nasdaq arasındaki korelasyon 2020’nin başından bu yana sürekli olarak pozitif seyreti ve 2022’deki kripto ayı piyasasında 0,8 ile zirveye ulaştı. Son ayrışma ise geçen yılın Ekim ayından bu yana ABD’deki spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin bekleyişin ortasında kendisini gösteriyor.

Korelasyonun bozulması aynı zamanda Bitcoin’in artık bir portföy çeşitlendiricisi olarak hareket edebileceği anlamına gelirken, Fairlead Strategies, Bitcoin’in bir süre daha Nasdaq’a karşı bu durumu sürdürmesini bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Katie Stockton liderliğindeki Fairlead analistleri, Bitcoin ve NDX korelasyonlarının, spot bitcoin ETF onayı ve Nisan ayındaki halving gibi olaylar fırsatı göz önüne alındığında, gelecek aylarda muhtemelen düşük kalacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Rallisini sürdüren Bitcoin 47.200 dolara kadar çıkarak Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 46.800 dolar seviyesinden işlem görüyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 10 Ocak’a kadar spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin nihai kararını açıklaması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.