Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin için Yeni Bir Menkul Kıymet Çözümü: SEC Onayı Gerekmiyor

Yatırım bankası Citibank’ta daha önce görev almış bir ekip, Bitcoin ETF benzeri bir ürün üzerinde çalışıyor. Ekibe göre bu ürünün SEC tarafından onaylanması gerekmiyor.
Bitcoin için Yeni Bir Menkul Kıymet Çözümü: SEC Onayı Gerekmiyor
HABER GİRİŞ

Son dönemde kripto para piyasasında konuşulan başlıca konu olarak spot Bitcoin ETF başvuruları ve bunların ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanacağı beklentisi oluyor.

Sürece ilişkin bekleyiş sürerken, Citibank’ın eski çalışanlarından oluşan bir grup, spot Bitcoin ETF benzeri bir ürün üzerinde çalışıyor. Ekipteki yöneticiler, bu ürünün SEC tarafından onaya ihtiyacı olmadığını öne sürüyor.

Bitcoin Depo Sertifikaları” olarak adlandırılan bu ürün, ADR olarak da bilinen Amerikan Depo Sertifikaları ile benzerlikler taşıyor. Bu ürünler yabancı şirketlerin Amerikan borsalarında işlem görmelerine imkan tanıyan enstrümanlar olarak biliniyor.

Receipts Depositary Corporation veya RDC olarak adlandırılan girişim, 1933 Menkul Kıymetler Yasası kapsamında kayıttan muaf olan işlemlerde nitelikli küresel kurumsal yatırımcılara ilk Bitcoin menkul kıymetlerini vermeyi planladığını söyledi.

Açıklamaya göre, BTC DR’ler olarak bilinen teklif, kurumlara ABD’nin düzenlediği piyasa altyapısı aracılığıyla Bitcoin menkul kıymetlerine erişim sağlayacak ve Depository Trust Co. aracılığıyla onaylanacak.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin bu hafta, SEC’in başvuruları yakından kabul edeceği beklentisiyle iki yıldır ilk kez 45.000 doların üzerine çıktı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 43,100 dolar yakınlarında işlem görüyor.

Citigroup’un eski yöneticilerinden Ankit Mehta RDC’nin teklifi, Bitcoin ETF’lerini “tamamlayıcı” bir ürün sağlayacak. Yatırım bankası, 2018’de kısa bir süreliğine benzer bir ürün geliştirmeye başlamıştı. Devam eden süreçte somut bir gelişme yaşanmamıştı

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın