Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin için Uzmanlardan 2023’e Yönelik Çarpıcı Yorumlar

Kripto para yatırımcılarına istediklerini vermeyen 2022 yılı sona erdi. Yeni yılda amiral kripto para birimi Bitcoin ile ilgili 5 ayrı uzmandan yorum geldi.
Bitcoin için Uzmanlardan 2023’e Yönelik Çarpıcı Yorumlar
HABER GİRİŞ

Kripto para yatırımcıları için stresli bir yıl geride kalırken 2023’te piyasaların nasıl şekilleneceği oldukça merak ediliyor. Zor bir yılın hemen ardından kripto para analistleri tahminlerini ve beklentilerini paylaşmaya başladı. 2022’de kripto para piyasasında 1,3 trilyon dolardan fazla para buhar olurken Bitcoin yüzde 60’dan fazla kayıp yaşadı.

Küresel çapta dünya devleri faiz artırımına giderken hisse senetleri ve yatırım araçları üzerindeki baskı ciddi oranda yükselmişti. Söz konusu yıl içinde FTX gibi piyasanın imajına zarar veren olaylar yaşandı.

Bitcoin’in 2022’nin sonuna kadar 250.000 dolar seviyesine ulaşacağını söyleyen Tim Draper’in bu iyimser tahmini sonuç vermemişti. Milyarder, bu fiyat hedefini 2023’ün ortalarına doğru ertelediğini belirtti.

Mark Mobius

Analistlerin düşüncesine göre her geçen gün daha fazla kripto şirketi ve borsa likidite sorunu yaşıyor. Bu durum, yatırımcıların güveninde çöküşe sebep oluyor. Kıdemli yatırımcı Mark Mobius, 2022’de yaptığı tahminlerle öne çıkan bir isim oldu.

Bitcoin’in 28.000 doların üzerinde işlem gördüğü esnada 20.000 dolara kadar düşeceğini paylaşmıştı. Uzman, yeni açıklamasıyla Bitcoin yatırımcılarını üzecek bir açıklamada bulundu ve 2023’te 10.000 dolara ineceğini iddia etti.

GCM Yatırım Banner

Carol Alexander

Sussex Üniversitesi’nde görev yapan Carol Alexander da Mobius gibi Bitcoin’in 2022’de 10.000 dolara düşeceğini savunanlar arasındaydı. Ancak uzman yeni yıl için iyimser tahminler yapıyor. Alexander, FTX krizine dikkat çekerek benzeri olayların gerçekleşmemesi halinde Bitcoin’in ilk önce 30.000 dolara daha sonraki süreçte 50.000 dolara çıkabileceğini söyledi.

Kripto kredi platformlarından biri olan Nexo’nun CEO’su Antoni Trenchev ise BTC’nin yeni yılda 100.000 dolara ulaşabileceğini düşünüyor.

Standard Chartered

İngiliz bankası Standard 5 Aralık tarihinde paylaştığı bir araştırmada Bitcoin’in 5.000 dolara düşebileceğini vurgu yapmıştı. Söz konusu tahmine göre yüzde 70’lik bir düşüş söz konusu.

Bankanın Küresel Araştırma Başkanı Eric Robertsen, Standart Chartered’ın korkunç tablosunda Bitcoin ve hisse senetlerinin çökeceğini söyledi.

Vijay Ayvar

Kripto para borsası Luno’nun kurumsal sorumlusu ve Başkan Yardımcısı Vijay Ayvar, CNBC’ye verdiği demeçte geçmişteki ayı piyasalarında madenci kapitülasyonlarının genelde büyük dipleri gösterdiğini, üretim maliyetlerinin Bitcoin’in değerinden daha yüksek hale geldiğini, bu sebeple makinelerini durduran çok sayıda madencinin olduğunu belirtti.

Madencilerin ayakta kalabilmek amacıyla daha fazla Bitcon satması gerektiğini aktaran Ayvar, madencilerden gelen satış baskınının dengelendiği bir noktaya ulaşılması durumunda yeni bir dip noktası görülebileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın