Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin için 6 Ayın En Yüksek Borsa Girişi! Ne Anlama Geliyor?

Öncü kripto para birimi Bitcoin, son 6 ayın en büyük borsa girişini görüyor. Yatırımcıların kâr elde ettiğinin bir işareti mi? Fiyatı nasıl etkiler? Detaylar...
Bitcoin için 6 Ayın En Yüksek Borsa Girişi! Ne Anlama Geliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Zincir üstü veriler, Bitcoin (BTC) borsa girişlerinin son altı ay içindeki en yüksek değerini kaydettiğini gösteriyor. Bu durum, fiyat artışından sonra kâr elde etmenin devam ediyor olabileceğinin bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Kripto analitik firması Santiment’in verilerine göre son zamanlarda çok sayıda kripto paranın borsaya girişi gözlemlendi. Buradaki ilgili gösterge, tüm merkezi borsaların cüzdanlarına giren veya çıkan net Bitcoin miktarını ölçen borsa akışı dengesidir.

Bitcoin Borsa Akışı Dengesi Neye İşaret Ediyor?

Bu metriğin değeri pozitif olduğunda, piyasada gerçekleşen girişlerin, çıkışları ezdiği ve borsa cüzdanlarına net sayıda dijital para girdiği anlamına gelir.

Bir holder’ın herhangi bir borsaya para yatırmasının ana nedenlerinden birinin satışla ilgili amaçlar olduğu göz önüne alındığında, böyle bir değerin fiyat üzerinde düşüş etkisi yaratabileceği beklenir.

Göstergenin sıfırdan küçük olması ise arzın borsalardan çekildiğini gösterir. Bu tür bir eğilim uzun süreli olduğunda, yatırımcıların varlığı biriktirdiğinin bir işareti olabilir ve bu nedenle BTC fiyatı için yükseliş beklentisi artar.

GCM Yatırım Banner

Geçen ay boyunca Bitcoin borsa akışı dengesindeki eğilimi gösteren grafik aşağıdaki şekilde oluştu:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Eylül Ayından Bu Yana En Yüksek Değer

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, Bitcoin borsa akış dengesi son birkaç gün içinde sıfır işaretinin üzerine çıktı. Bu artış sırasında, bu platformlara toplamda yaklaşık 21.524 BTC (yaklaşık 524.9 milyon dolar) yatırıldı.

Bu net giriş değeri, yaklaşık altı ay önce, geçen yılın Eylül ayından bu yana gözlemlenen en yüksek değer olmasıyla dikkat çekti. Bu büyük mevduatlar, kripto para biriminin fiyatının güçlü bir yükseliş trendi gözlemleyip 24.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmasının ardından geldi.

Yatırımcılar, Kar Elde Etme Fırsatını Kullanıyor

Grafik ayrıca, borsa cüzdanlarında depolanan toplam dolaşımdaki Bitcoin arzının yüzdesini anlatan başka bir gösterge olan borsalardaki arz için verileri de gösteriyor.

Doğal olarak, girişler gerçekleştikçe bu gösterge de yükseldi. Göstergeye göre tüm BTC arzının yaklaşık yüzde 0.11’i bu mevduatlarla sadece bir gün içinde borsalara taşındı.

Yatırımcılar bu transferleri fiyatlar fırlaması sonrasında borsalara yaptıklarından, bu mevduatların en azından bir kısmının mevcut kar elde etme fırsatından yararlanmak için yapıldığını varsaymak mantıklı görünmektedir.

BTC’de Geri Çekilmenin Etkenlerinden Biri

Şimdiye kadar, bu girişlere rağmen fiyat daha yüksek seviyelere çıkmaya devam etti, bu da piyasanın bu satış baskısını fazlasıyla rahat karşılamış olabileceğini düşündürüyor. Ancak, kar elde etme devam ederse, fiyat yakın vadede bir miktar aşağı yönlü hareketle karşılaşabilir.

Fiyatın gün içinde 26,514.72 dolarlık en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından 25 bin doların altına geri çekilmesinde bu durum önemli etkenlerden biri olabilir.

Amiral kripto para birimi, haber yazımı itibarıyla 24.750 dolar civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.