Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin, Haziran 2022’den Bu Yana En Yüksek Seviyeye Ulaştı

Bitcoin yılın başından bu yana başlayan yükselişini sürdürüyor. Fiyat yeni bir eşiğe ulaştı. Detaylar geliyor...
Bitcoin, Haziran 2022’den Bu Yana En Yüksek Seviyeye Ulaştı
HABER GİRİŞ

Bitcoin, küresel piyasalarda banka iflaslarının yarattığı endişelerin ortasında, yükselişini sürdürüyor. Kripto para birimi global piyasaların haftalık kapanışı ile beraber kazancını artırdı ve 27.000 doların üzerine çıktı. BTC yazım anında 27.400 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Bu Haziran 2022’den bu yana görülen en yüksek fiyat seviyesi oldu. En değerli altcoin olan Ethereum da yükselişini sürdürdü ve 1.800 doların üzerine çıktı. Her iki kripto para birimi haftaya teknik olarak aşırı satış seviyelerinde başladı ve aşırı alım seviyelerinin eşiğinde bitirdi.

Piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi, banka başarısızlıklarını, enflasyon endişelerine rağmen yükseldi. Bitcoin, son yedi gün içinde yüzde 30’dan fazla arttı. Ethereum ise bu süreçte yüzde 20’den fazla arttı.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Her iki varlık da 11 Mart’ta teknik olarak aşırı satılan Göreceli Güç Endeksi işareti olan 30’da ani dönüşler yaptı ve Federal Mevduat Sigorta Komisyonu’nun (FDIC) Silikon Vadisi Bankası mudilerinin fonlarını koruyacağına dair güvence vermesinin ardından yükseliş hareketlerini hızlandırdı.

BTC ve ETH sırasıyla 70.7 ve 61 RSI’larını gösteriyor ve onları geleneksel olarak aşırı alım olan 70 seviyesine yaklaştırıyor.

GCM Yatırım Banner

Tarihsel olarak, Bitcoin aşırı alım seviyelerine ulaştığında bile iyi performans göstermeye devam etti. 2015 yılına ait veriler, RSI’in 70’e ulaştığı 408 olayı gösteriyor. Bir oluşumun ardından ortalama 30 günlük performans yüzde 13’lük bir artışı ortaya koydu.

ETH’nin ortalama performansı, 30 gün için yüzde 3’lük bir getiri oldu. Bu, Bitcoin’in teknik olarak aşırı alım yapıldığında daha yüksek bir eğilim gösterdiğini, ETH’nin ise kazançları kesmeye daha yatkın olduğunu gösteriyor.

İki varlık birbiriyle sıkı bir şekilde ilişkili olmaya devam ediyor. BTC ve ETH’nin performansı, piyasa değeri 1 milyar dolar veya daha fazla olan kripto para birimleri arasında beşinci ve yedinci sırada yer aldı.

Gelecek hafta, yatırımcılar Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 25 baz puanlık bir faiz artırımı yapmasını bekleyen toplantısını takip edecek. Toplantı Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.