Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Fiyatı Halving Öncesi Güçlü Yükseliş Kaydediyor

Bitcoin, 11 Mayıs'ta yarılanma işlemine hazırlanırken, güçlü yükseliş eğilimini sürdürüyor.
Bitcoin Fiyatı Halving Öncesi Güçlü Yükseliş Kaydediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin yatırımcıları, madencilik ödülünün yarıya inmesine odaklandı. Fiyatlar ise geleneksel pazarlardan ayrılmışa benziyor. Çünkü Mayıs ayının başından bu yana bitcoin %5,9 oranında artarken, altın %1 azaldı. Bitcoin fiyatı bugünkü işlemlerde yüzde 2,95 oranında yükselişle 9 bin 515 dolar civarında seyrediyor.

Aynı zamanda bitcoin, 2020 yılının başından bu yana %28’lik kazançla en iyi performans gösteren varlık oldu. Petrol fiyatları ise arz fazlası ve talep eksikliği ile %66 geriledi. Oransal olarak benzerlik göstermeseler de bitcoindeki hareketlilik, borsalarla eşleşti.

Bitcoin Fiyatı 2020 Başından Beri Kaydettiği Performans
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Koronavirüs, küresel hisse senetlerine satış getirerek, düşüşe neden oldu. Bitcoin fiyatı da Mart ayının ilk iki haftasında 10 bin dolardan 3867 dolara kadar geriledi. Geçen hafta ekonomilerin yeniden açılacağı söylemleriyle yükselen borsalarla birlikte bitcoin de 7000 doların üzerine çıktı.

Tüm Odak Yarılanma İşleminde

Tüm Odak Yarılanma İşleminde
Görsel Kaynak: @chartsbtc

11 Mayıs’ta gerçekleşecek olan ödül yarılanması işlemi, neredeyse 2020 yılının başından beri bekleniyor. Zaman yaklaştıkça herkesin dilinde sadece bu aktiviyte dolanmaya başladı. Öyle ki Nisan ayının son gününde yüzde 19 oranında yükseliş kaydetmiş ve kripto para piyasasının değeri 24 saatte 35 milyar dolar artmıştı.

Halving işlemi, madeni paraların arzını azaltan ve her dört yılda bir yapılan olaydı. Daha önce 2012 ve 2016 yıllarında gerçekleşen bu eylemin üçüncüsü, 11 Mayıs 2020’de gerçekleşecek. Halving sonrasında madencilik ödülü, 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye indirilecek.

GCM Yatırım Banner

Birçok uzmanın daha önceki deneyimleri, halving sonrasında bitcoin fiyatında yükselişe işaret ediyor. Tarihsel grafiğe bakıldığı zaman yükseliş eğilimi grafikte net bir şekilde görülebiliyor. Ancak bu yükselişin kısa vadeli değil, 1 yıllık sürelerde gerçekleştiği de biliniyor.

Google Trends Bitcoin Halving Araması
Görsel Kaynak: Google Trends

Örneğin; 2016 Temmuz’da yapılan ikinci halving işleminin adından kazanılan yükseliş eğilimi, 2017 Aralık’taki 20.000 dolarlık zirveye kadar devam etti. Google Trends’e baktığımız zaman “Bitcoin Halving” aramasının yaklaşık yüzde 90 civarında seyrettiği görülüyor.

Yükseliş İstikrarlı Bir Şekilde Sürüyor

Bitcoin fiyat eğilimi, Mart ayının ortasından bu yana istikrarlı bir yükselişe işaret ediyor. Bu yükselişin nedenlerinden birisi halving iken, başka faktörlerin de yükselişi tetiklediği biliyor. ABD Senatosu’nun koronavirüs kapsamında 484 milyar dolarlık bir teşvik paketi açıklaması da bitcoinin değerini yükseltti.

ABD Vatandaşlarına Dağıtılan Para İhtiyaçlara Kullanılmadı
Görsel Kaynak: CNBC – Capital

Her Amerikan vatandaşına 1200 dolarlık bir ödeme yapılacağı duyurulmuştu. Yukarıdaki grafik, ABD vatandaşlarının bu paraları nasıl harcadıklarını gösteriyor:

Üstelik sadece Amerikalılar değil, Ruslar da aynı şekilde hareket ediyor.

Bitcoin topluluğu, İtalyan Kızıl Haç’a ait bir tıp merkezi kurulması için  31.900 dolar değerinde bağış yaptı. Bunun gibi sosyal hayat içerisinde yer alma eğilimlerinde de artış görülüyor.

Fiyat eğilimleriyle ilgili farklı görüşler de gelmeye devam ediyor. Tahminlerden biri Walletinvestor.com’dan geliyor. Bitcoin analizlerine dayanarak, fiyatın yükseleceğini öngörüyor. Çünkü BTC’nin bu yılın sonuna kadar 10.000 dolara ulşacağını tahmin ediyor.

Bitcoin Fiyat Tahmini
Görsel Kaynak: Walletinvestor

Longforecast.com’a göre bitcoin, bu ayın sonunda 8.800 – 11.500 dolar civarında seyredecek. Aralık 2020’ye kadar da 13 bin dolara yükseleceğini öngörüyor.

Bazı uzmanlar ise bitcoinin yeniden 20 bin dolar seviyelerini test etmesini bekliyorlar.

Koronavirüs nedeniyle gidilen kısıtlamalar sonucunda da bitcoin ile alakalı kurlar için isteğin yüzde 300 civarında arttığı biliniyor. Udemy ve Coursera isimli iki platform, bu konuda en açık bilgileri sunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın