Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin, Geleneksel Finans Piyasasından Negatif Ayrışıyor

BTC ile geleneksel varlıklar arasındaki pozitif korelasyon son dönemde tersine döndü. Kripto para birimi negatif olarak ayrışma eğilimi gösteriyor.
Bitcoin, Geleneksel Finans Piyasasından Negatif Ayrışıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin’in oynaklığı Mart ayından bu yana istikrarlı bir şekilde azalırken, geleneksel finansal (TradFi) varlıklarla ilişkisi tahmin edilemez hale geliyor. Bozulan korelasyon, varlığın benzersiz doğasını ve daha geleneksel varlıklardan temel bir farkı olduğunu vurguluyor.

İlk dolar enflasyonuna karşı korunma anlatısı, şimdi ilişkisiz bir finansal varlık olarak Bitcoin’e dönüşen yüksek teknolojili hisse senedine yol açtı.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz oranlarını değiştirmediği bir günde, Bitcoin ve Ethereum, geleneksel finansal varlıklardan ayrışmayı sürdürdü. BTC ve ETH, ayın başından bu yana yüzde 4 ve yüzde 7’den fazla düşerken, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri aynı dönemde yüzde 4 ve yüzde 5 arttı.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Trend bir değişimi temsil ediyor. Önceki aylarda, dijital ve geleneksel varlıklar, makroekonomik verilerden benzer etki görerek neredeyse paralel hareket etti. Bitcoin bu yıl art arda ikinci bir kayıp ayı işaretlemeye yaklaşırken, TradFi varlıklar ise yükselmeye devam ediyor.

Bitcoin ve geleneksel finans arasındaki değişen korelasyonlar zaman zaman dramatik olmuştur. Bitcoin ve bakır vadeli işlemleri arasındaki korelasyon katsayısı 27 Mayıs’ta 0,88 iken şimdi -0,74’te bulunuyor. Bakır, birçok sektördeki geniş kullanım yelpazesi göz önüne alındığında ekonomik sağlığı gösterir.

GCM Yatırım Banner

BTC ile ABD dolar endeksi arasındaki korelasyon, aynı zaman diliminde -0,80’den 0,63’e kaydı. Korelasyon katsayısı 1.0 ile -1.0 arasında değişir ve birincisi doğrudan bir fiyatlandırma ilişkisini, ikincisi ise tersini kanıtlar.

Zincir verileri, merkezi borsalardaki BTC bakiyeleri düştüğü için volatilitenin artacağına dair işaretler sunuyor. Analistler, yatırımcıların varlıklarını elinde tuttuklarını öne sürdükleri için genellikle borsalardaki azalan madeni para bakiyelerini yükseliş sinyali olarak görüyorlar. Artışlar genellikle varlık satışlarına hazırlık sırasında meydana gelir.

Bitcoin ve TradFi arasındaki ayrışmada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçen hafta kripto para borsaları Binance ve Coinbase’e karşı açtığı davalar önemli rol oynuyor. BTC dün açıklanan faiz kararı sonrası kayıplarını artırdı ve 25.000 doların altına sarktı.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 24.950 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum ise 1.700 dolar seviyesinin altında bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.