Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Fiyatının 30 Bin Dolardaki Yavaşlaması Geçici mi?

Bitcoin fiyatı bir süredir 30 bin dolar civarında fiyat hareketlerini sürdürüyor. Peki, yükseliş yeniden hız kazanacak mı? Detaylar...
Bitcoin Fiyatının 30 Bin Dolardaki Yavaşlaması Geçici mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftaya patlayıcı bir başlangıçla giriş yapıp, dokuz aydan fazla bir süre sonra 30 bin dolar seviyesinin üzerine çıkan Bitcoin (BTC) fiyatının yükselişi bu hareketin ardından yavaşlamış görünüyor. Fiyat, son 24 saat içinde 29.800 dolar civarına düştükten sonra bugün gelen ABD enflasyon verileri ile birlikte yeniden 30 bin doların üzerine çıktı.

BTC fiyatı 30 bin doların biraz altı ve üstündeki fiyat hareketlerine devam ederken, göstergelerin daha çok yükseliş hareketine işaret ediyor olması mevcut durumu yeni yükseliş öncesi kısa bir duraklama aşaması haline getirebilir.

BTC Yatırımcıları Birikime Devam Ediyor

Peki, BTC’nin yükseliş yönlü hareketinin ağır basmasına gerekçe olan göstergeler neler? Fiyattaki hafif düşüşe rağmen Bitcoin yatırımcılarının cüzdanlarını doldurmaktan caymadığının gözlemlenmesi bunlardan birisi.

Salı günü kaydedilen büyük bir BTC işlemi, tek bir alıcıya 710 milyon doları aşan toplam 23.500 BTC taşınmasıyla yılın dördüncü en büyük işlemi oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @santimentfeed

Bu işlemin bir kripto para borsasına değil de büyük bir BTC sahibine yapılmış olması birikime işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

Borsalardan BTC Çıkışları Dikkat Çekiyor

Merkezi borsa net akışları da yatırımcılar arasında birikime işaret ediyor.

Glassnode, son 24 saat içinde borsalardan toplam 1.2 milyar dolarlık BTC çıkışı olduğunu bildirdi. Yatırımcıların dijital paralarını borsalardan çıkardığı bu tür eğilimler, dijital varlığın fiyatı için genellikle yükseliş eğilimi gösteren uzun vadeli bir hold etme zihniyetine işaret etmekte.

Yatırımcılar ayrıca dijital paralarını çok daha düşük bir oranda hareket ettiriyor. Yedi günlük hareketli ortalamada gönderen BTC adreslerinin sayısı 11 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

Tüm bunlar, yatırımcıların daha iyi fiyat yükselişlerini beklemek için dijital varlıklarını tutmayı seçtiklerini gösteriyor.

Piyasada Yüksek Düzeyde Açgözlülük Mevcut

BTC birikimi eğilimine ek olarak, Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi de yatırımcıların piyasada hala ağılıklı olarak yükseliş eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Endeks şu sıralar 65 puanı göstermekte ve bu değer, piyasada yüksek düzeyde açgözlülük olduğunun bir işareti. Açgözlülük kimi zaman aşağı yönlü bir düzeltmenin habercisi olabilse de, endeks geçen hafta bu seviyeyi korudu ve genellikle bir rallinin zirvesini belirleyen aşırı açgözlülük bölgesine henüz ulaşmadı.

Bu tür olumlu duygular içinde yatırımcıların dijital varlığı satın alma olasılığı daha yüksektir. Çünkü coşku başlamakta ve daha fazla insan dijital varlığın fiyatının artmaya devam etmesini beklemektedir.

Analist Best Owie’ye göre bu yükseliş hissi devam ettiği sürece, BTC’de destek 30 bin dolara yükselebilir ve bu gelişme, BTC’ye 35 bin dolara çıkması yolunda gereken desteği verebilir.

BTC, haber yazımı esnasında 30 bin dolar seviyesinde seyrediyor. Varlık, 30 bin doları geri kazanmasına rağmen, son güne göre işlem hacmindeki yüzde 22’lik gerileme nedeniyle düşüşün etkisini hala hissediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.