Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Fiyatını 39 Bin Dolar Altına Düşüren 3 Kritik Unsur!

Bitcoin fiyatı, son dönemdeki yükseliş beklentisinin aksine düşüşe geçerken yatırımcılar bu fiyat hareketinin arkasındaki nedenleri merak ediyor. Detaylar;
Bitcoin Fiyatını 39 Bin Dolar Altına Düşüren 3 Kritik Unsur!
HABER GİRİŞ

Spot Bitcoin ETF onayından önce ve hemen sonrasındaki iyimser havayla son dönemde dikkat çekici bir yükseliş sergileyen öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC) son günlerde ise sürekli olarak kırmızı görünüm veriyor. Peki, BTC fiyatı neden düşüyor?

BTC fiyatı, 2 Aralık’tan bu yana görülen en düşük seviye olan 39 bin dolar seviyesinin altına düşmüş durumda. Analistler, bu önemli düşüşün, mevcut piyasa duyarlılığına ve fiyat hareketine toplu olarak katkıda bulunan üç ana unsura bağlanabileceğini belirtiyor.

Grayscale’in GBTC Çıkışlarından Kaynaklanan Satış Baskısı

Piyasa, Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) sürekli çıkışlardan büyük ölçüde etkilendi. Bloomberg analisti James Seyffart durumun ciddiyeti hakkında yaptığı açıklamada, GBTC’nin aynı gün içinde 640 milyon doların üzerinde çıkış gördüğünü; çıkışların yavaşlamanın aksine arttığını ve bunun GBTC için şimdiye kadarki en büyük çıkış olduğunu dile getirdi.

Bununla birlikte, Bitcoin ETF’lerindeki hacim 2 milyar doları aşarak çok güçlü kaldı ve GBTC bu hacmin yarısından fazlasını oluşturdu. İlk yedi işlem günü için toplam hacim 19 milyar dolara yaklaştı.

İlginç bir şekilde, GBTC önemli çıkışlar yaşarken, daha geniş spot Bitcoin ETF manzarası farklı bir tablo çiziyor. Grayscale hariç, dokuz yeni ETF, GBTC’den çıkan 65 bin Bitcoin’in (2,9 milyar dolar) aksine toplu olarak 95 bin Bitcoin (3,8 milyar dolar) topladı.

GCM Yatırım Banner

22 bin BTC, FTX Estate’ten yapılan satışlardan kaynaklandı, yani diğerlerine akmadı. Bu arz fazlalığının sona ermesi genel olarak piyasa için olumlu olsa da, FTX ile ilgili satışların sona ermesinden sonra bile Grayscale’den çıkışların devam edip etmediğini veya yoğunlaşıp yoğunlaşmadığını izlemek büyük önem taşıyor.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasaları Sakinleşiyor

Bitcoin’in 39.500 doların altındaki fiyat hareketine önemli bir katkıda bulunan bir diğer unsur, vadeli işlem ve opsiyon piyasalarındaki aktivitenin soğuması oldu.

Özellikle, spot BTC ETF’lerinin onaylanması sonrası CME Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık faiz 1,64 milyarın üzerinde keskin bir düşüş yaşadı ve bu da piyasa kaldıracında ve spekülatif ilgide bir azalmaya işaret etti.

Duyarlılık Değişiyor – 35 Bin Dolar Çağrıları Yükseliyor

Bitcoin’in fiyatının 39.500 doların altına düşmesini etkileyen üçüncü önemli unsurun, uzun bir yükseliş döneminden sonra bir düzeltme ihtiyacını vurgulayan piyasa duyarlılığındaki kayda değer değişim olduğu belirtiliyor.

Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, piyasanın mevcut durumunu dile getirerek son fiyat trendlerinin anormalliğini vurguladı ve kaçınılmaz olarak volatiliteye geri dönüleceğini öngördü.

BTC Fiyat Grafiği
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Son fiyat düzeltmesi, analistler tarafından sağlıklı ve gecikmiş bir düzeltme olarak algılanmasına rağmen yine de tüccarlar ve yatırımcılar arasında panik duygusu uyandırdı.

Bir zamanlar güçlü olan yükseliş iyimserliği azaldı ve yerini 35 bin dolar ya da daha da altına inilmesi için daha yüksek sesle yapılan çağrılara bıraktı. Duyarlılıktaki bu değişim, yükseliş trendi sırasında gözlemlenen aşırı açgözlülükten önemli bir sapmaya işaret ederek 50’lik nötr bir pozisyona hareket eden Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne niceliksel olarak yansıyor.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para birimi BTC’nin fiyatı haber yazımı itibarıyla 38.650 dolar civarında seyrediyor. Kripto varlık, son 24 saat içinde yüzde 5’in, son yedi günde ise yüzde 9’un üzerinde değer kaybetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.