Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Fiyatında 5 Yıl Önce Dikkat Çeken Nokta!

Bitcoin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşım, kripto para biriminin yıllar içindeki fiyat değişimine dair önemli bir noktayı açığa çıkardı! Detaylar...
Bitcoin Fiyatında 5 Yıl Önce Dikkat Çeken Nokta!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasasının amirali Bitcoin, çıktığı günden bu yana fiyatında önemli değişimler geçirdi. Geçen gün, resmi Bitcoin sosyal medya hesabından paylaşım ise kripto para biriminin yıllar içindeki fiyat değişim sürecine dair önemli bir gerçeği ortaya koydu.

  • Bitcoin Twitter hesabı, son beş yıldaki fiyat değişimine dair verileri paylaştı.
  • Bir önceki gün yani 13 Aralık itibarıyla BTC’nin fiyatı, beş yıl öncesiyle aynı seviyedeydi.
  • Göreceli güç endeksi (RSI) 68.29’a dayanıyor ve yukarı doğru ilerliyor. BTC, aşırı satış bölgesine girebilir.

BTC, 5 Yıl Önce Aynı Fiyattaydı

Piyasa değeriyle en büyük kripto para birimi konumundaki Bitcoin’in resmi Twitter hesabı, son beş yılda sergilenen fiyat performansını paylaştı.

Tweet’e göre 13 Aralık 2017’deki fiyat olan 17.428 dolardan işlem gördüğü için 13 Aralık 2022 itibarıyla BTC fiyatında herhangi bir değişiklik olmadı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @Bitcoin

Ancak bu veri hiç kuşku yok ki BTC’nin son beş yılda herhangi bir işlem görmediği anlamına gelmiyor. Yukarıdaki tweet’te gösterildiği gibi BTC, Temmuz 2017’den 2020’nin sonlarına kadar 17.000 doların altında işlem gördü. 2021’e gelindiğinde ise fiyat, fırlayarak yaklaşık 60.000 dolara yükseldi.

Ek olarak, grafikte de belirtildiği gibi 2021’in sonlarına doğru ikinci bir tümsek yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Aşağıdaki aylık grafikte gösterildiği gibi, BTC’nin fiyatı Kasım ayının ikinci yarısında büyük bir bant genişliği ile dalgalandı. Maksimum 17 bin dolara ulaştı ve en düşük seviye olarak 15.647 dolara geriledi.

BTC, fiyattaki düşüşün fiyat artışından daha büyük olduğunu gösteren yeşil bölgeye göre kırmızı bölge içindeyken daha geniş bir aralık gösterdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CoinMarketCap

Ancak Aralık ayının başından bu yana BTC’nin yeşil bölgede işlem gördüğü ve 16.500 doların üzerinde işlem yapmayı başardığı görülüyor.

Bu arada BTC, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi yükseliş eğilimi gösteren bir Regresyon Kanalı içinde işlem görüyor. Haber yazımı itibarıyla BTC, 18 bin dolar civarında işlem görüyor ve son 24 saatte yüzde 2 artış gösterdi.

BTC, pek çok durumda regresyon kanalındaki üst çizgiyi test etti. Birkaç kez üst limiti aşmasına rağmen pozisyonunu koruyamadı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Dikkat çekici bir şekilde BTC, birkaç kez regresyon kanalının alt çizgisini test etti. Ancak, sonrasında biraz ivme kazanıp toparlanabildi. BTC’nin eyleminin çoğunun toparlanmaya devam ettiği orta çizgide gerçekleştiği görülüyor.

Bollinger bantları daralıyor; dolayısıyla gelecekte daha az oynaklık olabilir. Ayrıca, 68.29’daki Göreceli Güç Endeksi (RSI) yukarı doğru ilerliyor ve aşırı satım bölgesi olan 70’i görebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.