Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Fiyatı Üzerindeki Kara Bulutlar Dağılacak mı?

Bitcoin fiyatı, 17 Mayıs'ta artan piyasa duyarlılığının ortasında hafif artışlar yaşadı. Peki, fiyat üzerindeki kara bulutlar dağılacak mı? Detaylar...
Bitcoin Fiyatı Üzerindeki Kara Bulutlar Dağılacak mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı, Joe Biden’ın ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile borç tavanı konusunda olumlu görüşmelerde bulunduğu haberini takiben bugünkü oturumun başlarında toparlanma belirtileri gösterdi.

BTC /USD, Çarşamba günkü 26.600,14 dolarlık düşük seviyenin ardından günün erken saatlerinde 27.465,93 dolarlık gün içi zirveye ulaştı. Ancak ilerleyen saatlerde yeniden geri çekilme başlarken fiyat bu kez 26.415 dolara kadar geriledi. İşte dikkat çeken noktalar…

BTC Fiyat Hareketlerine Bakış

Değişen piyasa duyarlılığına tepki veren BTC fiyatı, 17 Mayıs’ta yükselişe geçti ve geri çekilmeden önce yüzde 1.5 artarak 27.400 dolar seviyesini aştı.

Söz konusu hareket, ABD Başkanı Joe Biden’ın ülkedeki borç krizi hakkında yorum yapmasının ardından değişen duygu ortamında geldi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @POTUS

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı, güçlü ABD ekonomik verilerinin ardından Haziran ayındaki faiz artırım olasılığının yeniden canlanmasıyla Mayıs ayında düşme riskiyle karşı karşıya görünüyor.

GCM Yatırım Banner

Kripto analisti Lockridge Okoth, Bitcoin fiyatının, ABD Hazine getirilerini artıran ve USD iştahını artıran başka bir oran artışı beklentileri arasında düşüş gösterdiğine dikkat çekti. Bunun, grafik tekniklerinin Haziran ayına kadar yaklaşık 25 bin dolar seviyesinde bir düşüş hedefi göstermesini açıkladığını belirtti. Bu seviyenin, çok önemli bir psikolojik seviye olduğunu sözlerine ekledi.

50 günlük üstel hareketli ortalamadan (EMA) gelen güçlü satış baskısının, fiyat üzerinde ağır baskı yaptığını, bunun BTC’yi itebileceğini ve 25 bin dolar hedefine ulaşmadan önce 100 günlük EMA nedeniyle 26.322 dolar desteğinin altında bir kırılmaya neden olabileceğini ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Öte yandan, satın alma baskısındaki bir artışın Bitcoin fiyatının 28.970 dolar direnç seviyesini hedeflemek için 50 günlük EMA’nın üzerine çıkmasına neden olabileceğine değindi.

Bu engelin desteğe dönüşmesinin, düşüş görünümünü geçersiz kılabileceğine ve Haziran ayına kadar 30 bin doları aşan ve 30.441 doları hedefleyen bir yükselişe odaklanabileceğine işaret etti.

Bitcoin Balinaları Son Zamanlarda Varlıklarını Büyütüyor

Bu arada kripto analitik firması Santiment’in verilerine göre zincir üstü veriler, Bitcoin balinalarının son beş hafta içinde 84.897 BTC biriktirdiğini gösteriyor. Bu durumun, fiyat için bir yükseliş habercisi olabileceği belirtiliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Balinalar en son bu şekilde birikim yaptığında (Ocak ayındaki birikim döngüsü) fiyat yaklaşık yüzde 34 artmıştı.

Balinaların sahip olduğu bu yükseliş inancının ne zaman fiyata dönüşeceği bilinmemekle birlikte, eğilimin, uzun vadede olumlu yansımalarının olacağı düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.