Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Fiyatı Önümüzdeki Haftalarda Düşüşünü Sürdürecek mi?

Tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 77 düşen Bitcoin için kabus dolu günler sürüyor. Fiyat daha nereye gidecek? Detaylar...
Bitcoin Fiyatı Önümüzdeki Haftalarda Düşüşünü Sürdürecek mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yatırımcılarına geçen yıl bu zamanlar tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaşmanın keyfini yaşatan Bitcoin, makro ekonomik gelişmelerin etkisiyle bu yılı ise düşüş trendi içinde geçirmeyi sürdürüyor. Analist Brian Bollinger, mevcut durumda BTC fiyatının nereye kadar düşebileceğini ve 2023 yılında kripto parayı nelerin bekleyebileceğini değerlendirdi.

Kripto para piyasasındaki son kan banyosunun ortasında, Bitcoin fiyatı 2022 yılının son desteği olan 18.400-18.200 dolar aralığını da bir süredir kaybetmiş durumda. Bu kritik desteğin kaybedilmiş olması, fiyatın daha düşük seviyeleri yeniden ziyaret etmek için mevcut düşüş trendinin süreceğini gösterdi.

Bitcoin’i Kısa ve Uzun Vadede Neler Bekliyor?

Bollinger kısa vadede BTC fiyatı için bu tabloyu ortaya koyarken, 2023 yılında her şeyin değişebileceğine de dikkat çekti.

Plan B ve RSI uyuşmazlığına göre Stok-akış modeli (S2F), Bitcoin fiyatının 2023 yılı içinde toparlanacağını gösteriyor.

Analiste göre BTC için anahtar noktalar şöyle sıralanıyor:

GCM Yatırım Banner
  • Teknik göstergeler, Bitcoin için fiyatlanmanın olduğundan fazla düşük seviyelerde seyrettiğini gösteriyor.
  • Haftalık 20 EMA (üstel hareketli ortalama) eğiminden yukarı yönlü bir kırılma, erken bir toparlanma işareti sunacaktır.
  • Bitcoin’de gün içi işlem hacmi yüzde 4.32 düşüşle 18.8 milyar dolar oldu.

Bitcoin fiyatı, yaklaşık beş ay süresince 18.400-18.200 dolar seviyesindeki desteğin üzerinde kalmak için direndi. Bununla birlikte, yakın zaman önce FTX kripto para borsasının çökmesi olayı, piyasada önemli bir satış dalgasının oluşumuna neden oldu. Bu durum, BTC fiyatının yukarıda bahsedilen destek seviyesinden büyük bir düşüş yaşamasına yol açtı.

12.500 Dolar İhtimal Dahilinde!

Ayrıca, 18.200 dolar desteğinin altında kapanan haftalık bir mum, satıcıların daha düşük seviyelere ulaşacağından emin olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, fiyat mevcut değerine yakın sürdürülebilirlik gösteriyorsa, yeniden test sonrası düşüş Bitcoin’i yüzde 23.4 oranında 12.500 dolar seviyesine kadar çekebilir.

Bununla birlikte, aşırı satım bölgesinin yakınında haftalık RSI eğiminde belirgin bir yükseliş sapması, satış faaliyetinin aşırı genişlediğine işaret ediyor. Bu sapma, dijital paranın fiyatları istikrara kavuşturmak için kısa vadede kısa sürede toparlanabileceğini gösteriyor.

S2F Modeli 2023 için Yukarıyı Gösteriyor

Popüler Çinli kripto haber muhabiri Colin Wu, geçtiğimiz günlerde Bitcoin fiyatının S2F modelinin tahminlerinden büyük sapmasına dikkat çekti ve fiyatın yakın bir zamanda 78.280 dolar olacağını öne sürdü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @WuBlockchain

Bildirdiğine göre Plan B tarafından oluşturulan S2F modeli, mevcut fiyatın, Bitcoin’in gerçek fiyatından tarihinin herhangi bir zamanında olduğundan daha fazla saptığını öngörüyor. Ve model, BTC fiyatının 31 Aralık 2022 tarihinde 78.280 dolar olacağını öngörüyor.

Modelin temel konsepti, varlıkların arzı düştükçe piyasa değerinin artacağını önermektedir.

Mevcut ortam değerlendirildiğinde, kısa sürede bu kadar büyük bir büyüme imkansız gibi görünse de Bitcoin fiyatının daha önce S2F modelini takip ettiği bilinen bir gerçek. Ayrıca, 2011’de ve 2014’ün başlarında, model yukarı yönde benzer sapmalar gösterdi ve bu da sonunda stok-akış eğimine keskin bir fiyat düşüşüne yol açtı.

Buna göre 2023 yılında Bitcoin fiyatının daha da yükseleceği ve Stok-akış eğimi ile aradaki farkı azaltacağı söylenebilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Amiral kripto para birimi, haber yazımı esnasında 16.200 dolar seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın