Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Fiyatı 150 Bin Dolar Olacak! Ünlü İsim Tarih Verdi!

Ünlü kripto tüccarı Peter Brandt, Bitcoin fiyatının Eylül 2025'e kadar potansiyel olarak 150 bin dolar seviyesine ulaşabileceğini iddia etti. Detaylar haberde;
Bitcoin Fiyatı 150 Bin Dolar Olacak! Ünlü İsim Tarih Verdi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ünlü kripto tüccarı Peter Brandt, son analizinde öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatının, mevcut boğa koşusu sürecinde Ağustos sonu ile Eylül 2025 başı arasında 130 bin ila 150 bin dolar arasında bir zirveye ulaşabileceğini öngördü.

Brandt’ın öngörüsünün, BTC’nin önceki halving (yarılanma) olaylarını takip eden tarihsel modellere dayanıyor olması dikkat çekti.

“BTC’nin Boğa Koşusu Bizi 150 Bin Dolara Götürebilir”

Bitcoin’in protokolünde kodlanmış önemli bir olay olan ve yaklaşık her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma etkinliğinin, madencilik ödüllerini yarıya indirdiğini söyleyen Brandt, bu olayların tarihsel olarak boğa piyasası döngülerinin şekillenmesinde büyük rol oynadığına dikkat çekti.

Analizinde, önceki yarılanma tarihlerinin “geçmiş boğa piyasası döngülerinde neredeyse mükemmel bir simetriyi temsil ettiğini” detaylandırdı.

Peter Brandt, BTC Halvinglerinin Fiyat Üzerindeki Etkisinden Bahsetti
Kaynak: Peterlbrandt.com

Özellikle, genel olarak her bir boğa piyasası döngüsünün başlangıcından, genellikle yüzde 75’in üzerinde bir gerilemenin ardından önemli bir düşük seviyeyle işaretlenen yarılanma tarihlerine kadar geçen hafta sayısının, yarılanma tarihlerinden sonraki boğa piyasası zirvelerine kadar geçen hafta sayısına neredeyse eşit olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Geçmiş kalıpları analiz eden Brandt, 11 Mayıs 2020’deki yarılanmadan yaklaşık 16 ay önce başlayan ve yaklaşık 18 ay sonra sona eren son Bitcoin boğa piyasasına dikkat çekti. Bu modelin, 9 Temmuz 2016 ve 28 Kasım 2012 yarılanmalarını takip eden önceki döngülerle uyumlu olduğu bilgisini verdi.

Brandt, “Bu dizi devam ederse, bir sonraki boğa piyasası döngüsünün en yüksek seviyesi Ağustos sonu ya da Eylül 2025 başında gerçekleşecektir.” ifadesini kullandı.

130 bin dolar ila 150 bin dolar aralığında potansiyel bir tepe noktası öngören isim, hiçbir analiz yönteminin kusursuz olmadığını, ancak geçmişteki tepe noktalarının ters parabolik eğriyle iyi bir şekilde örtüştüğünün altını çizdi.

BTC Fiyatı Bugün Yükseliyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Brandt’ın analizi, 17 Aralık 2022’yi mevcut boğa piyasasının başlangıcı olarak gösterirken, o tarihte Bitcoin fiyatı 16 bin 800 dolar civarında işlem görüyordu. O tarihten bu yana fiyat, yüzde 300’ün üzerinde bir artış göstererek 14 Mart’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73 bin 800 dolara ulaştı.

Peter Brandt Potansiyel ‘Üstel Çürüme’ Konusunda Uyardı

Bununla birlikte Brandt bir uyarıda da bulundu. Her döngünün kazançlarının bir öncekine kıyasla azaldığı göz önüne alındığında, Bitcoin’in zaten boğa piyasasının zirvesine ulaşmış olma olasılığının yüzde 25 olduğunu kabul etti. Ayrıca, Bitcoin’in bir önceki zirvesini geçememesi ve 55 bin dolar seviyesinin altına düşmesi durumunda, bunun piyasa değerinde “üstel bir düşüş” anlamına gelebileceği konusunda uyardı.

Brandt önceki bir blog yazısında, son dört BTC boğa döngüsünün her birinden gelen üstel momentumun yaklaşık yüzde 80’inin azaldığını vurgulamıştı. İleriye dönük olarak, mevcut değerin yaklaşık 4,5 katı kadar üstel bir büyüme öngörmüştü.

Brandt, yarılanmanın Bitcoin’in değerini olumlu yönde etkileme potansiyelini kabul etmekle birlikte, yatırımcıların üstel bozulma belirtilerini dikkatle izlemesinin önemini vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

Bitcoin fiyatı, haber yazımı itibarıyla son 24 saat içinde yüzde 2,5 oranında yükseklişle 70 bin dolara oldukça yakın seyrini sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.