Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Fiyatlarında Görülen İniş-Çıkışlar Google Aramalarını Artırıyor!

Yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin'de meydana gelen ani fiyat yükselişleri ya da düşüşleri Google'da söz konusu sanal paraya ilişkin yapılan aramaları etkiliyor.
Bitcoin Fiyatlarında Görülen İniş-Çıkışlar Google Aramalarını Artırıyor!
HABER GİRİŞ

Google Trends tarafından belirlenen verilere göre, dünya genelinde sanal paralara yönelik duyulan ilgi meydana gelen aşağı ya da yukarı yönlü ani fiyat değişimlerine paralel olarak artış gösteriyor. Daha açık bir ifadeyle, Google’dan “Bitcoin” ile ilgili yapılan aramalar söz konusu sanal paranın fiyatlarında anlık iniş-çıkışlar meydana geldikçe artıyor.

Değerlendirmelerin sonuçları, en son 26 Ekim günü 9200 doların üzerinde işlem gören Bitcoin fiyatlarına ilişkin yapılan aramalarda o günden bu güne kadar en yüksek seviyelerin kaydedildiğini gösteriyor. Uzun bir süre boyunca 8000 dolar seviyelerinin eşiğinde seyreden Bitcoin, geçtiğimiz ay 6500 dolar seviyelerine kadar ciddi bir düşüş kaydetmişti. Bu aynı zamanda son 7 ay içindeki en kötü performansa işaret etti.

Bitcoin’de 6500 dolar seviyeleri ve bunun altı en son bu yılın Mayıs ayında kaydedilmişti.

6500 Dolar Seviyeleri Mayıs'ta KaydedildiFakat kripto para denince akla ilk gelenlerden olan Bitcoin’in kaydettiği bu sert gerilemeye rağmen Google Trends verilerinin kendisine yönelik yapılan aramalarda artış olduğunu ortaya koyması şaşkınlık yarattı. Yapılan değerlendirmeye göre sanal paralara duyulan ilgi fiyatlarda oynaklık oldukça artıyor, bu da Google arama sonuçlarından rahatlıkla tespit edilebiliyordu.

Diğer taraftan Bitcoin’e gösterilen ilginin özellikle Nijerya, Güney Afrika ve Gana gibi gelişen Afrika ülkeleri ve bunun yanında Avusturya, İsviçre gibi küçük Avrupa ülkelerinde yoğun olduğu tespit edildi. Araştırma sonuçlarından hareketle, elde edilen mevcut verilerin sonuçları Bitcoin ile ilgili bu yıl yapılan aramaların büyük bölümünün sanal paranın hızla yükseldiği ya da düştüğü dönemlerde gerçekleştiği sonucuna ulaşıldı.

Mesela Bitcoin fiyatları 19-29 Haziran dönemi arasında 9000 dolar seviyelerinden 12,900 dolara sert bir yükseliş kaydetmiş, bu dönemdeki küresel ilgi son 12 ayın zirvesini görmüştü. Bu yılın Mayıs ayının ikinci haftasında da Bitcoin fiyatının 55o0 dolar seviyelerinden 8000 dolara çıktığı kaydedilmişti. Aynı durum bu gelişmede de kaydedilmiş, sanal paraya ilgi yine artmıştı. Eylül ayının üçüncü haftasında da fiyatlar 10 bin dolar seviyelerinden 8 bin dolara kadar düşmüş ve bu dönemde de ilginin arttığı gözlenmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.