Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin, Fed’in Yumuşama Beklentisiyle 20 Bin Dolara Yaklaşıyor

Bitcoin, Federal Rezerv’in faiz politikasında yavaşlamasına dair beklentilerin ortasında yükseliyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin, Fed’in Yumuşama Beklentisiyle 20 Bin Dolara Yaklaşıyor
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin ortasında yükseliş eğilimi gösteriyor. Bitcoin geçen haftaki düşüşünün ardından yeniden yükseliyor. Kripto para birimi an itibarıyla 19.800 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Ethereum ise 1.300 doların üzerine çıkmış durumda. Kripto para piyasasının toplam değeri ise yeniden 900 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktı. Kriptolardaki yükseliş, ekonomide yavaşlama, enflasyonda yakın zamanda düşüş ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son zamanlardaki parasal şahinliğini geri çekebileceğine dair az da olsa bir umut verdi.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Hisse senedi piyasaları ise haftanın ilk işlem gününü kazançla kapattı. Nasdaq, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri sırasıyla yüzde 2,3, yüzde 2,6 ve yüzde 2,7’lik günlük yükselişler kaydetti. Endekslerdeki yükseliş, yatırımcıların artan fiyatlar ve sert bir resesyon olasılığından endişe duymaya devam etmesiyle neredeyse kesintisiz düşüşlerin yaşandığı bir Eylül ayını izledi.

10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirileri, geçen ayın sonlarında 15 yılın en yüksek seviyelerine çıktıktan sonra son birkaç gündür geriliyor. Getiriler ve varlık fiyatları genellikle zıt yönlerde hareket eder. Düşüş, aynı zamanda, Fed politikalarının işe yaradığına dair yatırımcı güvenindeki bir artışı da yansıtabilir.

Bitcoin Son Çeyreklerde Yükseliyor

Kripto yatırım şirketi CoinFund’un ticaret ve sermaye piyasaları ortağı ve başkanı Jon Campagna, iyimser değerlendirmesini paylaşarak, Bitcoin ve kriptoların genel olarak Eylül ayında mücadele ettiğini, ancak yılın son çeyreğinde iyi performanslar sergilediğini hatırlattı. Tarihin Eylül ayında olduğu gibi 4. çeyrekte de tekerrür edip etmeyeceğini göreceklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Finansal teknoloji firması iCapital’in baş yatırım stratejisti Anastasia Amoroso, Bitcoin’in fiyatının dibe yakın olduğunu ancak 19.000 ila 20.000 dolar bandından kaçmasının pek mümkün olmadığını söyledi. Bunun olması için Fed’in politikasında değişiklik yapması gerektiğini belirtti.

Amoroso, “O zamana kadar, ne yazık ki, hala bu mevcut seviyelerde tutulacağımızı düşünüyorum” diye konuştu. Fed’in bu yıldan itibaren şahin para politikasına geçiş yapması hisse senetlerinde ve kripto paralarda düşüşleri derinleştirdi.

Bitcoin geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak tarihi zirvesini kaydetti ve o dönemde bu yana yüze 70’in üzerinde düşüş yaşadı. Kripto para piyasası da aynı dönemde 3 trilyon dolardan, 1 trilyon doların altına kadar düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.