Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin FED Tutanakları Öncesinde 24 Bin Dolar Seviyesinde

Kripto para birimi FED’in daha fazla faiz artıracağına dair beklentilerin ortasında 24.000 dolar bölgesinde tutunmayı sürdürüyor.
Bitcoin FED Tutanakları Öncesinde 24 Bin Dolar Seviyesinde
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, daha yüksek faiz oranlarıyla ilgili artan yatırımcı endişeleri arasında hisse senetlerinin kırmızıya dönmesinin ardından günlük bazda kayıplar yaşadı. Yatırımcılar bu akşam açıklanacak Federal Rezerv toplantı tutanaklarını takip edecek.

Bitcoin günlük bazda yüzde 2’den fazla kayıpla 24.000 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dijital varlık 25.000 dolar seviyesinden satışlar ile karşılaştı. Bitcoin’in bu yıl şimdiye kadarki kazanımları, en büyük dijital varlığı 20.000 dolarlık kilit seviyenin üzerinde konsolide etti. Mevcut fiyat 2023’ün başından bu yana yüzde 50’ye yakın artışı ortaya koyuyor.

Bitcoin saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kripto borsası Bitbank’ta analist olan Yuya Hasegawa, “Bitcoin, Ağustos ayının zirvesinin üzerinde yanlış bir kırılmanın ardından düştü. Bitcoin hala önceki destek seviyelerinin üzerinde durmayı sürdürüyor. Teknik duyarlılığın iyileşmesi, kısa vadede fiyatı yine de destekleyebilir.”
değerlendirmesinde bulundu.

Kripto para birimi son günlerde Dow Jones ve S&P 500’den daha iyi performans göstermesine rağmen, yüksek korelasyonu nedeniyle zayıf bir görünüm sergiliyor. Dijital varlıklar ve hisse senetleri, yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının zorlu makroekonomik zemini arasında geçen yıl boyunca büyük ölçüde ilişkili hale geldi.

Yüksek faiz oranları, devlet tahvili getirileri gibi riski düşük bahislerin getirilerini daha yüksek hale getirir ve bu da kripto paralar ve hisse senetleri gibi yüksek riskli varlıklara talebi azaltır.

GCM Yatırım Banner

FED Faizi Tahminlerden Fazla Artırabilir

Yatırımcılar, Federal Rezerv’in bu yıl agresif para politikasını gevşeteceği beklentileri arasında riske duyarlı varlıklarda yükselişe dönerken, enflasyon verilerindeki karışık mesajlar, oranların daha uzun süre yükseleceğine dair korkuları artırdı. Bu ihtimal kriptolar için satış baskısının devam edeceğine işaret edebilir.

Tutanaklardan çıkacak ifadeler, FED’in Mart ayındaki toplantısındaki tutumuna ışık tutabilir. Beklentiler bir sonraki toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı yapılacağı yönünde.

Bazı piyasa katılımcıları, kripto para birimlerinde bu yıl başlayan ve bazıları tarafından yeni bir boğa piyasasının başlangıcı olarak adlandırılan rallinin, FED politikasına karşı daha fazla dayanma gücü yaratacağını düşünüyor.

Cardano blok zincirinin ticari kolu olan Emurgo’nun genel müdürü Vineeth Bhuvanagiri, FED’in 50 baz puanlık faiz artırımı yapsa bile Bitcoin ve diğer kripto varlıkların yükselişinin süreceğini düşünüyor. Koşulların sadece Bitcoin ve kriptoların toparlanması için değil, aynı zamanda kalıcı bir ralli için olgunlaştığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.