Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ETF’leri için Yüksek Hacim Uyarısı: Her Zaman Alım Değil

Kripto para hizmet sağlayıcısı NYDIG tarafından yüksek Bitcoin ETF hacimlerinin her zaman alım olmayacağı uyarısı yapıldı.
Bitcoin ETF’leri için Yüksek Hacim Uyarısı: Her Zaman Alım Değil
HABER GİRİŞ

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ocak ayında spot Bitcoin ETF başvurularının onaylanması, piyasada güçlü bir ralliyi beraberinde getirdi. Onay ile beraber kurumsal firmalar kripto para birimine borsa yatırım fonları aracılığı ile giriş yapma imkanı buldu.

Yeni spot bitcoin ETF’lerindeki yüksek işlem hacminin genellikle yatırımcıların güçlü satın alma ilgisine işaret ettiği düşünülürken, NYDIG raporuna göre bu her zaman böyle olmayabilir.

NYDIG küresel araştırma başkanı Greg Cipolaro, “Günlük işlem hacmi, günlük fon akışlarının güvenilir bir göstergesi değildir. Bu, sektörde yaygın olan bir yanılgıdır” açıklamasında bulundu.

Cipolaro, Grayscale’in Bitcoin Trust’ının (GBTC) on Bitcoin ETF’si arasında en iyi yatırım olduğunu varsaymanın güvenli olacağını çünkü spot ETF’lerin piyasaya sürülmesinden bu yana sürekli olarak en yüksek işlem hacmine sahip olduğuna dikkat çekti.

Buna karşın fonun varlıklarında 7 milyar dolardan fazla kayıp yaşandığını, bunun da hacim ile girişler arasında çok az bir korelasyon olduğunun en açık göstergesi olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un iShares Bitcoin Trust (IBIT) ETF’si , GBTC’nin hacminin yalnızca yarısından biraz fazlasını gördü, ancak yönetilen varlıkların değeri 7 milyar dolara ulaştı. AUM’un 0 dolardan yaklaşık 7 milyar dolara çıktığını gördü.

Cipolaro, bir fonun ciro oranına veya dolar işlem hacminin fonun net varlık değerine bölünmesine bakmanın daha doğru bir tercih olduğunu düşünüyor. Bu oranın, herhangi bir günde işlem gören fon varlıklarının oranını gösterirken, yatırımcı ve tüccar profillerine yatırım seçimlerini neyin motive ettiğine dair bir fikir verdiğini söyledi.

Cipolaro, spot bitcoin ETF grubunun bir bütün olarak yüzde 5,3’lük bir ciro oranı gördüğünü, Valkyrie (BRRR) ve Grayscale’in GBTC’sinin sırasıyla yüzde 2,2 ve yüzde 2,4 ile en düşük kaydettiğini söyledi. En yüksek seviyede yüzde 11,3 ile Ark 21 (ARKB) yer alıyor.

Analist diğer popüler ETF ailelerinde farklı ciro oranlarının nadir olmadığını, S&P 500’ü takip eden çok sayıda fonun olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.