Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Ekonomik Durgunluk Endişeleri Arasında Yükselir mi?

Geçen yılı düşüşlerle geçiren Bitcoin için 2023 yılı nasıl geçecek? ABD enflasyonu, borç krizi ve daha fazlası BTC'yi nasıl etkileyecek? Detaylar...
Bitcoin Ekonomik Durgunluk Endişeleri Arasında Yükselir mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni haftada 17 binin ardından 18 bin dolar seviyesini de aşan Bitcoin’in (BTC) yükselişinin devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Geride kalan yılı sektörü etkileyen olumsuz olayların yanı sıra küresel ekonomik gelişmelerin eşliğinde düşüşle geçiren amiral kripto paranın 2023’te nasıl bir performans göstereceği yine çeşitli etkenlere bağlı görünüyor.

Başta ABD enflasyonu ve borç krizi olmak üzere birçok etken BTC için 2023 yılında da bir tehdit oluşturuyor.

Son verilere bakıldığında kripto para biriminin, BTC fiyatlandırma modeline göre birikim bölgesinde olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra iyileşme umutları yeşerirken, BTC’ye olan talep bir toparlanma yaşıyor. İşte dikkat çekenler…

2023’te Ralli Beklemek Mantıklı mı?

BTC yatırımcıları, uzun vadeli bir iyileşme için umutların yenilendiği bir süreç içinde. Bu nedenle, oluşan beklentileri ekonomik görünümle yan yana getirmek önem taşımaktadır. Belki de bu, içinde bulunduğumuz 2023 ve ardından gelecek 2024’te büyük bir ralli beklemenin gerçekten mantıklı olup olmadığını ölçmeye yardımcı olabilir.

Borç ve enflasyon endişelerine girmeden önce, uzun vadeli yükseliş beklentilerinin neden ivme kazandığına, umutların neden yenilendiğine bakmak gerekir.

Bitcoin’in fiyatlandırma modeli, kripto paranın Eylül 2022’den beri gerçekleşen fiyatının altında işlem gördüğünü ortaya çıkardı. BTC’nin geçmiş performansına göre gerçekleşen fiyatın altındaki bir fiyat düşüşünün, düşüş döngüsünün sonunu işaret ediyor olması nedeniyle bu durum önem taşımaktadır.

Kaynak: Glassnode

Aynı beklenti doğruysa, Bitcoin şu anda alt aralıkta ya da alt sınıra yakın durumdadır. Bu, birikimin meydana gelmesi kaçınılmaz olan aynı aralıktır. Hala aşırı satılmış durumda olduğunu gösteren “1” değerinin altındaki MVRV oranı ile söz konusu tablo daha da güçlenmektedir.

BTC, Ekonomik Durgunluk Endişeleri Arasında Gelişebilir mi?

Kripto piyasası için 2022 yılından alınacak en büyük derslerden biri, ekonomik faktörlerin Bitcoin’in performansında ağır bir etkiye sahip olduğuydu. Peki, ABD, enflasyonla mücadele edemezse tarih tekerrür mü edecek? Ekonomi analisti Sean Foo’ya göre hükümet enflasyonla mücadele için borçlanıyor.

Enflasyonla mücadele, ekonomiye fazladan bir borç yükü getirebilir ve borç verenlerin cesaretini kırabilir. Böyle bir sonuç, daha yüksek enflasyona ve ekonomik durgunluğa dalmaya yol açabilir. Ancak bu gelişmelerin Bitcoin üzerindeki etkisi ne olacak? Her şey doların durumuna bağlı!

Bitcoin Birikim Durumu

Bitcoin’in kâr arzına ilişkin bir analiz, Ocak 2023’ün başından bu yana daha fazla tüccarın kârda olduğunu ortaya koymakta. Kabaca 11.2 milyon BTC kârda, bu da bunun zaten özel adreslerde olan bir miktar olduğu anlamına geliyor. Haber yazımı esnasında yaklaşık 7.66 milyon BTC kayıptaydı.

Kaynak: Glassnode

Kayıp miktarı son 10 günde önemli ölçüde düştü ve bu, ayın başından bu yana önemli bir miktarın biriktiğini gösteriyor.

Bu veriler, birçok BTC yatırımcısının 2023’teki olası ralli beklentisi konusunda iyimser olduğunu doğruladı. Ancak hiçbir şey kesin değil ve özellikle piyasada daha az likidite olduğu için her şey beklendiği gibi gitmeyebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu