Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Dip Gelmesi için Bu Onayların Alınması Gerekiyor

Yıl boyunca derin bir düşüş yaşayan Bitcoin’de dip seviyenin nerede geleceği merak konusu. Uzmanlar bunun nasıl olacağını açıkladı.
Bitcoin’de Dip Gelmesi için Bu Onayların Alınması Gerekiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin yıl boyunca gerek yüksek enflasyon gerek kripto para borsası FTX çöküşünden derinden etkilendi ve tarihi düşüşler tanıl oldu. Dijital varlık düşüşünü 15.500 dolara kadar sürdürdü ve bu son iki yılın en düşük seviyesi olarak kaydedildi. Bu bölgeden toparlanan BTC yazım itibarıyla 17.000 doları tutmaya çalışıyor.

Yatırımcılar ise bir sonraki boğa döngüsü öncesi BTC’de dip noktasının nerede geleceğini anlamaya çalışıyor. FED Başkanı Jerome Powell dün merkez bankasının Aralık ayından itibaren likidite emici faiz artırımlarını yavaşlatabileceğinin sinyalini verdi. Popüler teknik analiz göstergeleri de Bitcoin’de düşüş eğiliminin tükendiğini gösteriyor.

BTC haftalık grafik
Kaynak: TradingView

Bazı uzmanlar Bitcoin’in fiyat hareketinin henüz bir ayı piyasası tabanını ve yükseliş yönlü bir canlanmayı doğrulamak için gerekli tüm koşulları karşılamaması nedeniyle dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Matrixport’ta araştırma ve strateji uzmanı Markus Thielen, “Bu yıl sonunda başarısız olan üç girişim gördüğümüz için sürdürülebilir bir ralli ve döngüsel bir düşüş çağrısı yapmak için BTC’nin 21 haftalık hareketli ortalamasının üzerinde işlem görmesini beklememiz gerekiyor” diye konuştu. Bu seviye şu an için 20.851 dolar seviyesi olarak görülüyor.

Dibi yakalama önemli bir fiyat düşüşü olan varlığa yatırım yapmak anlamına gelir. Yüksek riskli, yüksek kazançlı yaklaşım, varlığın değerinin düşük olduğu ve daha yüksek bir geri dönüş nedeniyle olduğu varsayımına dayanır.

GCM Yatırım Banner
BTC Heiken Ashi görünümü
Kaynak: Caleb Franzen/TradingView

Bitcoin, Kasım ayı başlarında 21 haftalık hareketli ortalamadan aşağı dönmüştü. Bu nedenle, bir dibi doğrulamak için ortalamanın üzerinde ikna edici bir hareket gerekiyor. Araştırma firması ve haber bülteni Cubic Analytics’in kurucusu Caleb Franzen’e göre, Bitcoin’in aylık grafikte pozitif bir “Heikin Ashi” mumu oluşturduğunda boğa başlangıcı onaylanmış olacak.

Heiken Ashi bir varlığın belirli bir dönem için açılış, yüksek, düşük ve kapanış fiyatları kullanılarak oluşturulur. Ancak Heiken Ashi, geleneksel mumların ortalama bir versiyonudur. Bu nedenle, fikir sahibi olmaya yardımcı olur ve geleneksel mumlara göre trendin tersine dönmesinin daha iyi ölçülmesini kolaylaştırır.

Franzen, Bitcoin’in art arda 12. kırmızı aylık Heikin Ashi mumunu üretirken, “5 aylık kırmızı mumlardan sonra, yeşil bir aylık mumun her ayı piyasasının sonunu işaret ettiğini belirtti. Aylık Heiken Ashi tablosundaki en son kırmızı çizgi, kayıtlardaki en uzun ikinci çizgi. Bitcoin, Nisan 2019’da yeşil bir mumla boğa canlanmasını onaylamadan önce Şubat 2018’den Mart 2019’a kadar 14 düz kırmızı mum üretti.

BTC RSI uyumsuzlukları
Kaynak: TradingView

Kripto para biriminin haftalık grafiği, aşırı alım ve aşırı satım koşullarını ölçmek için kullanılan popüler bir teknik analiz aracı olan göreceli güç endeksinin (RSI) pozitif uyumsuzluğunu içeriyor.

Pozitif uyumsuzlukta RSI yeni bir düşük/döngüsel fiyat düşüklüğünü onaylamadığında ortaya çıkar. Diğer bir deyişle, fiyat düşerken RSI sabit kalır veya yükselir. Analistler ve tüccarlar, bunu yaklaşan bir pozitif trend değişikliğinin erken bir işareti olarak görüyorlar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.