Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Dibini Ararken Yatırımcıların Satın Alma İsteği Azalıyor

Bitcoin makroekonomik ortamdaki olumsuzlukların etkisiyle kayıplarını artırırken, yatırımcıların alım isteği düşüyor. İşte son veriler...
Bitcoin Dibini Ararken Yatırımcıların Satın Alma İsteği Azalıyor
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası bu yılın başından itibaren, küresel enflasyon ve faiz artırımlarının gölgesine büyük kayıplar yaşadı. Geçtiğimiz gün ABD’de açıklanan Ağustos ayı enflasyon verisi sonrası, Bitcoin kayıplarını artırdı.

Dijital varlığın günlük kayıpları yüzde 10’a yaklaştı ve 20.200 dolara kadar geriledi. Fiyattaki düzeltmenin ardından yatırımcılar, dipte daha fazla satın almayı tetikleyebilecek dip noktasını arıyor. Analitik izleme platformu Santiment bu süreçteki yatırımcı ilgisini ölçtü.

Veriler yatırımcıların Bitcoin‘i satın alma isteğinin, varlığın değerinin yükseldiği zamana kıyasla düşük kaldığını gösteriyor. Santiment geçtiğimiz gün yaşanan büyük düşüşten sonra, kripto tüccarlarının enflasyonla ilgili korkulardan ani düşüşlere karşı hissizleşme belirtileri gösterdiğini bildirdi.

Bitcoin davranış analizi
Kaynak: Santiment

Şirket satın almaya olan ilginin, fiyatların 3 gün önce yükseldiği zamana kıyasla oldukça düşük olduğunu söyledi. Son trend, yatırımcıların fiyat düştüğünde Bitcoin satın aldığı tarihsel yörüngeden farklı görünüyor. Bu durumda, yatırımcıların satın almadan önce Bitcoin fiyatlarında daha fazla düşüş öngördükleri varsayılabilir.

Santiment verileri, Bitcoin’in 20.000 doların üzerinde istikrar kazanmaya çalıştığında satın alma faizinin arttığını gösteriyor. Yatırımcıların fırsatı kaçırma korkusuna tepki vermesiyle trend kesintiye uğrayabilir.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin’de Dip Geldi mi?

Bitcoin sahipleri maliyet esası
Kaynak: Willy Woo/Twitter

Diğer yandan kripto analisti Willy Woo, Bitcoin’in tarihsel eğilimlere dayanarak henüz dibe vurmadığını öne sürdü.

Woo paylaşımında, “Düştük mü? Tarihsel olarak dipler, uzun vadeli sahiplere göre daha düşük bir maliyet esasına sahip olan kısa vadeli sahiplerle örtüşür. Yakınız ama henüz orada değiliz. Biraz daha zaman.” ifadelerine yer verdi.

Bitcoin geçtiğimiz gün açıklanan enflasyon verilerinin sonrasında düştü ve öncesinde 22.000 doların üzerinde işlem görüyordu. Artan enflasyon, Federal Rezerv cephesinden gelecek agresif faiz artırımı beklentilerini yükseltiyor.

Fed’in Eylül ayı toplantısı önümüzdeki hafta 21-22 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Tahminler 75 baz puanlık faiz artırımı olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.