Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Bu Hafta Powell’ın Konuşması Öncesi Kayıplarını Artırıyor

Piyasalar bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasını beklerken, Bitcoin aşağı yönde hareketini sürdürüyor. Detaylar şöyle…
Bitcoin Bu Hafta Powell’ın Konuşması Öncesi Kayıplarını Artırıyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin üzerindeki satış baskısı geçtiğimiz haftadan bu yana artıyor. Daha önce yükselişini 25.000 dolar seviyesine kadar taşıyan BTC, bu seviyenin üzerine tutunamadı ve aşağı yönde harekete başladı. Dijital varlık düşüşünü 21.000 doların altına kadar taşımış durumda.

Bitcoin yazım itibarıyla günlük yüzde 2’inin üzerinde kayıpla 21.000 dolar seviyesinden işlem görüyor. Geri çekilme Ethereum üzerinde ise 1.550 dolar seviyesine kadar sürdü.

BTC dört saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Gözler Powell’ın Konuşmasında

Küresel piyasalar ve kriptolar, Cuma günü Fed Başkanı Jerome Powell’ın, Jackson Hole etkinliğinde konuşmasını bekliyor. Powell’ın bu etkinlikte, ABD Merkez Bankası’nın gelecekteki yol haritasına dair açıklamalarda bulunacağı belirtiliyor.

Diğer yandan piyasalar üzerindeki makroekonomik belirsizlik, kriptolar üzerindeki satış baskısının artmasına neden oluyor. Bu düşüş ile beraber kripto para piyasası günler sonra yeniden 1 trilyon dolar desteğinin altına sarktı.

Agresif Faiz Artırımı Beklentileri

Piyasadaki düşüşün derinleşmesinde, Fed’in Eylül ayındaki toplantısında, 75 baz puanlık agresif faiz artırımına devam edeceğine beklentiler de önemli rol oynuyor.

GCM Yatırım Banner

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, “Riskli varlıklar Jackson Hole Sempozyumu öncesinde yumuşadıkça Bitcoin momentumu azaldı. Wall Street’teki genel beklenti, Fed’in enflasyonu kontrol altına almasının için iki yılı aşabileceği yönünde.” değerlendirmesini yaptı.

Kripto fiyatlarıyla büyük ölçüde ilişkili olan hisse senetlerinde, geçtiğimiz gün boyunca kripto piyasalarını rahatsız endişeler hakimdi. Teknoloji odaklı Nasdaq ve S&P 500 yüzde 2’nin üzerinde düştü ve Dow Jones’ta yüzde 2’nin biraz altında kayıp yaşandı.

Moya, dolardaki güçlenmenin sürmesi halinde Bitcoin’in 20.000 dolarlık desteğin altına düşebileceğini kaydetti. Powell’ın konuşmasında şahin ifadeler kullanması halinde bu düşüşün daha da derinleşebileceğine dair uyarıda bulundu.

Fed’in Temmuz tutanaklarının geçen hafta yayınlanmasının ardından, merkez bankası gözlemcileri arasındaki fikir birliği, Powell’ın sempozyum açıklamalarında agresif faiz artışlarının sinyalini vereceğini bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın