Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Boğa Koşusu Sona mı Erdi? Bu Veriler Yanıtlıyor!

Öncü kripto para birimi Bitcoin'de yükseliş devam edecek mi? Yoksa geri çekilme hızlanacak mı? İşte bazı kritik veriler...
Bitcoin Boğa Koşusu Sona mı Erdi? Bu Veriler Yanıtlıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin fiyatı 21.500 dolar direnç bölgesini aştıktan sonra hızlı bir tırmanışla hafta sonunda 23 bin doların da üzerine çıkmayı başardı. Yeni haftaya ise bu seviyeye yakın bir konumda başladı. Peki, öncü kripto para biriminde yükseliş sürecek mi? Yoksa geri çekilme büyüyecek mi?

Kripto piyasası 2023 yılını genel anlamda güçlü bir yükseliş ivmesiyle sürdürmeye devam ediyor. Gözler ise hiç kuşku yok ki en büyük kripto para Bitcoin’de. Bitcoin’in hareketleri neredeyse tüm kripto para birimlerinin hangi yöne gideceği konusunda önemli bir etkiye sahip.

Analistler, 23 bin doların aşılması halinde sıradaki hedefleri 23.500 ve 24.500 dolar seviyelerinde görüyor. Ancak, bu direnç alanının aşılamaması halinde 22.400 dolar bölgesine yakın olan destek noktasının korunmasının da önemini hatırlatıyorlar. Direnç bölgelerinin dayanamaması halinde işaret edilen en önemli seviye ise 21.200 dolar olarak görünüyor. Hafta başı itibarıyla gözler bu seviyelerde.

Bitcoin’de Yön Ne Tarafa?

Bu arada BTC’ye dair sunulan bazı veriler kripto para biriminin kısa vadede hangi yöne gidebileceğine dair bazı ipuçları veriyor olabilir.

Bitcoin’in RPV (kâr/zarar) oranı, boğa koşusunun tehlikede olup olmadığını ortaya koyuyor. RPV oranı, Bitcoin boğa koşusu için coşkunun azaldığına işaret ediyor. Tüccar duyarlılığı ise olumlu görünüm vermeye devam ediyor ve hacim, dolaşım hızı ve borsa rezervlerinin tümü piyasanın gücünü gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Peki, Bitcoin’in RPV oranı, BTC boğa koşusunun tehlikede olup olmadığını gerçekten ortaya koyuyor mu? İşte dikkat çeken veriler…

HODL Edenler Baştan Çıkıyor!

Glassnode tarafından sağlanan veriler, Bitcoin’in RPV’sinin son birkaç gün içinde önemli ölçüde düştüğünü gösteriyor. Bu oran, piyasadaki kâr elde etme durumunu ağ değerlemesi ile karşılaştırmakta olup, söz konusu düşüş, boğa piyasasına yönelik coşkunun çoğunun dağıldığına işaret etmekte.

Bu sonucun, hem kısa vadeli hem de uzun vadeli Bitcoin sahipleri için birtakım etkileri olabilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

RPV düşüşü, artan MVRV oranına (piyasa değeri ile gerçekleşen değer arasındaki oran) yansıdı ve bu, çoğu BTC sahibinin satıştan kâr elde edeceğini gösteriyor. Long/short farkı negatif kaldı ve bu da kısa vadeli tutanları, kârın çoğunu toplayabilecekleri için satmaya teşvik etti.

Tüccarlar İnanç Gösteriyor

RPV’deki düşüşe rağmen, tüccar duyarlılığı olumlu tablo sunuyor. Coinglass tarafından sağlanan verilere göre tüm pozisyonların yüzde 51.2’si Bitcoin’de long pozisyon aldı. Bu, tüccarların Bitcoin’in geleceği konusunda hala iyimser olduğunu ve değerinin artmaya devam edeceğine inandığını göstermekte.

Ek olarak, Bitcoin için bir başka olumlu gösterge de, daha düşük satış baskısına işaret ettiği için borsa rezervlerindeki düşüştür. Bunun, piyasada daha az arz olduğu anlamına gelmesi dolayısıyla fiyat artışına katkıda bulunması beklenebilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Coinglass

Ayrıca, Bitcoin’in hacmi de geçen ay 14.56 milyardan 31.1 milyara yükseldi. Aynı dönemde dolaşım hızı ise düştü. Bu durum, BTC’nin adresler arasında transfer edilmediğini ve adreslerin dijital paralarını tuttuğunu göstermektedir.

Bu ise genel olarak ise sahiplerin, Bitcoin’in uzun vadeli potansiyeline daha fazla güvendiklerini ve pozisyonlarını satma olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermektedir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Bitcoin Hangi Tarafı Seçecek?

Sonuç olarak, RPV’deki düşüş, boğa koşusu için coşkunun azaldığını gösteriyor. Öte yandan, olumlu tüccar hissiyatı, azalan borsa rezervleri ile artan hacim piyasanın gücünü gösteriyor.

Amiral kripto para birimi, haber yazımı itibarıyla 22.900 dolar civarında işlem görmeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.