Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin, Biden’ın Savaşmayacağız Açıklaması Sonrası Toparlandı

Geçtiğimiz gün 34.000 dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin, ABD Başkanının açıklamaları sonrası kayıplarını geri alıyor.
Bitcoin, Biden’ın Savaşmayacağız Açıklaması Sonrası Toparlandı
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Bitcoin geçtiğimiz günün sabah saatlerinde 34.000 dolara kadar gerilemişti. Savaş gerilimi küresel endekslerdeki satış baskısını artırdı ve bu durum kripto para piyasasını da doğrudan etkiledi.

Dün akşam ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası kameralar karşısına geçti. Rusya’ya çok daha yıkıcı yaptırımların geleceğini belirten Biden, bunların ekonomiyi hedefleyen kararlar olacağını vurguladı.

Biden’ın açıklamasında dikkat çeken bir diğer detay ise sıcak savaşa girmeyeceklerini söylemesi oldu. Bu söylem sonrası Bitcoin’de yukarı yönlü hareket gözlemlendi. Dijital varlık sert bir hareket ile 39.800 dolara kadar yükseldi.

Buradan hafif çekilen BTC, an itibariyle 38.500 dolar seviyesinden işlem görüyor. Oanda Americas Kıdemli Pazar Analisti Edward Moya, CoinDesk’e gönderdiği notta, Bitcoin’in Rusya saldırısını başlattıktan sonra sert bir şekilde düşen riskli varlık” gibi performans gösterdiğini yazdı.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Moya, Bitcoin’in kısa vadede 30.000 dolar seviyesinde kalmasının iyi bir işaret olacağını ve yatırımcıların ekonomik görünüm konusunda hala iyimser olduğunu belirtti. Analist Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin daha iyi anlaşıldığında, riskli varlıkların istikrar kazanmasını bekliyor.

Teknik olarak bakıldığında 40.000 dolar seviyesi önemli direnç bölgesi olarak görülüyor. Buranın üzerindeki bir kırılma sonrası, Bitcoin 42.000 ve 45.000 dolar seviyelerini hedefleyebilir.

Momentum sinyalleri haftalık ve aylık grafiklerde negatif kalmaya devam ediyor. Bu, BTC’nin daha fazla düşüşe karşı savunmasız olduğu anlamına geliyor. Önümüzdeki iki hafta, boğaların 28.000-30.000 dolarlık destek bölgesini savunma gücünün ne olacağı merak ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%