Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ATM Sayısı 4 Aylık Düşüşün Ardından Artışa Geçti

Yılın ilk dört ayında dünya çapında Bitcoin ATM’lerinin sayısı azalırken Mayıs’ta artış kaydedildi. Ayrıntılar geliyor...
Bitcoin ATM Sayısı 4 Aylık Düşüşün Ardından Artışa Geçti
HABER GİRİŞ

Yıl boyunca dünya çapında azalan Bitcoin ATM’lerinin sayısı, Mayıs’ta trendin tersi yönde hareket etti ve yükselişe geçti. Kripto ATM’leri Mayıs ayında yaklaşık 1.400 net kurulumla büyük bir artış kaydetti.

Kripto ATM’lerinin toplam sayısı, 2023’ün ilk dört ayında sürekli olarak düştü. Zaman çerçevesi boyunca, ABD gibi büyük ekonomiler azalan sayılara katkıda bulundu, ancak Avustralya, Polonya ve İspanya kripto ATM kurulumlarını artırdı.

2023’ün ilk dört ayında dünya çapındaki net kripto ATM’lerinin 5.850 adet azalırken, Mayıs ayında küresel kripto ATM ağına 1.397 makine eklendi.

Kripto para ATM sayısı
Kaynak: Coin ATM Radar

Bitcoin ATM’leri, ağın büyümesine katkıda bulunmazken, insanların fiat para birimlerini kripto ile değiştirmeleri için fiziksel bir ağ geçidi görevi görür. Yalnızca 2023’te Avustralya, toplam 233 ATM kurdu ve dünyanın üçüncü en büyük kripto ATM merkezi haline geldi.

Bir yıllık zayıf düşüşe rağmen, dünya çapındaki kripto ATM’lerinin yüzde 84,7’sini temsil eden ABD lider konumunu koruyor ve onu yüzde 7,6 ile Kanada takip ediyor. Bugün itibarıyla 35.069 ATM dünya çapında çalışır durumda bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Artan ATM sayısı kripto para biriminin kullanım alanının artmasına ve benimsenmesine fayda sağlıyor. Bitcoin tarihi zirvelerinden aşağı seviyelerde işlem görse de, yatırımcıların radarında olmaya devam ediyor. Kripto para birimi yazım itibarıyla 27.100 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın