Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ABD’nin Düşen Enflasyonu ile Yükselirken Uzman İsim Uyardı!

Steno Research'ten Andreas Steno Larsen, düşen enflasyon ve yükselen kriptolara karşı yatırımcılara dikkatli olmalarını önerdi.
Bitcoin ABD’nin Düşen Enflasyonu ile Yükselirken Uzman İsim Uyardı!
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve hisse senetleri beklenenden daha yumuşak ABD enflasyon verisi sonrası kazançlarını artırırken, bir uzman enflasyonun yavaşlamasının riskli varlıkları satın almak için bir neden olmadığını savundu. ABD’de enflasyon Kasım ayında yıllık bazda yüzde 7,1 olarak gerçekleşti. Tahmin yüzde 7,3 seviyesindeydi.

Bitcoin bu açıklamanın ardından bir ayın ardından 18.000 dolar seviyesine dokundu. Piyasalar bu akşam FED’in açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Tahminler 50 baz puanlık bir faiz artırım kararı alınacağı yönünde.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

FED’in güvercin bir karar alması, kripto ve hisse senetlerinde yükselişi destekleyen bir harekettir. Düşen enflasyon ise bu yönde beklentilerin artmasına neden olur. Bitcoin geçen yıldan bu yana hisse senetleri ile uyumlu olarak hareket ediyor.

Steno Research’ün kurucusu ve CEO’su Andreas Steno Larsen son durumla ilgili, “Daha düşük bir enflasyon bulanlar, riskli varlıkları satın almak için iyi bir fırsat olarak görüyorlar. ama gözlerini kaçırmalılar” açıklamasında bulundu.

ÜFE’nin öncü bir gösterge olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Larsen, 2023’ün üçüncü çeyreğine kadar negatif büyüme olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Üretici fiyat endeksi, yurt içi veya uluslararası piyasada satılan mal ve hizmetler için yerli üreticiler tarafından alınan fiyatların ortalama hareketlerini gösteren bir veridir. ABD ÜFE, petrol fiyat hareketlerini yakından takip eder ve TÜFE için öncü bir gösterge görevi görür.

ABD, EPS ve ÜFE grafiği
Kaynak: Andreas Steno Larsen/Twitter

Larsen bu nedenle hisseler ve kriptolarda yeni bir düşüş dalgası yaşanabileceğini belirtti. Grafik, ÜFE’nin gelecek yılın ikinci çeyreğinde muhtemelen negatife döneceğini gösteriyor. Tahmin, petrol vadeli işlemlerinin fiyatına dayanıyor.

Tarihsel olarak, EPS büyümesi ÜFE’yi yakından takip etti. Bu da kurumsal karlılığın ikinci çeyrekte bir darbe alarak riskli varlıklar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceği anlamına geliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın