Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ABD TÜFE Öncesinde 37 Bin Dolar Altında! Şimdi Ne Olacak?

Öncü kripto para birimi Bitcoin'in fiyatı ABD Ekim ayı tüketici fiyat endeksi raporunun açıklanması yaklaşırken 37 bin dolar altına düştü. Sırada ne var? Detaylar;
Bitcoin ABD TÜFE Öncesinde 37 Bin Dolar Altında! Şimdi Ne Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasanın en büyük kripto varlığı Bitcoin’in (BTC) fiyatı 9 Kasım’da kısa süreliğine 37.900 dolar seviyesine dokunduktan sonra Pazartesi günü erken saatlerde 36.880 dolara geriledi. Günün ilerleyen saatlerinde devam eden geri çekilme ile gün içi en düşük seviye şu ana kadar 36.627 dolar olarak kayıtlara geçti.

Yatırımcılar, ABD Ekim ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini beklerken, BTC fiyatı böylelikle hafta sonu elde ettiği kazançları silmiş oldu.

Yatırımcılar Ekim TÜFE Raporunu Bekliyor, BTC Yatay Seyrediyor

Bitcoin fiyatı, Mayıs 2022’den bu yana ilk kez geçen hafta 38 bin dolar seviyesine yaklaştı. Tüccarlar, Salı günkü TÜFE verilerinin açıklanmasını beklerken varlık bir geri çekilme kaydetti ve 37 bin doların altında yatay seyrini sürdürüyor.

Hayat pahalılığındaki değişimlerle yakından ilgili olan enflasyon rakamı manşet TÜFE’nin Ekim ayında aylık bazda yüzde 0,1 artması bekleniyor. Bu, Eylül ayında görülen yüzde 0,4’lük artıştan önemli bir değişime işaret ediyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı (FED) Jerome Powell geçen hafta yaptığı konuşmada, kurumun fiyat istikrarını sağlamak için faiz oranlarını artırmaktan çekinmeyeceğini ve FED’in yeterince kısıtlayıcı bir duruşa ulaştığından emin olmadıklarını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Gıda ve enerji gibi değişken kalemleri hariç tutan ve enflasyondaki uzun vadeli eğilimi temsil eden çekirdek TÜFE enflasyon oranının yıllık yüzde 4,1 ve aylık yüzde 0,3’te kalacağı tahmin edildiğinden Bitcoin yatırımcılarının temkinli kalması muhtemel görünüyor.

Kripto piyasası analisti Yohay Elam’ın konuya ilişkin görüşleri şu şekilde:

“Verilerin beklendiği gibi çıkması durumunda, manşet enflasyondaki düşüş, çekirdek TÜFE inatçı bir şekilde yüksek kalmaya devam etse bile hisse senetleri üzerinde anında olumlu bir etki yaratacak ve ABD doları üzerinde baskı oluşturacaktır.”

“BTC Fiyatının Verilerden Etkilenmesi Muhtemel”

Daha yüksek enflasyonun, Bitcoin gibi riskli varlıklar üzerindeki satış baskısını artırma eğiliminde olduğunu söyleyen uzmanlar, bu nedenle BTC fiyat eğiliminin Ekim ayı TÜFE raporundan etkilenmesinin muhtemel olduğuna dikkat çekiyor.

Makroekonomik açıklamaların Bitcoin fiyat oynaklığı üzerindeki etkisinin genel olarak kısa süreli olduğu da vurgulanıyor.

BTC Fiyat Grafiği
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Daha yüksek enflasyon rakamları kısa vadede BTC fiyatlarını düşürebilirken uzun vadeli fiyat görünümü ise spot Bitcoin ETF’nin onaylanması gibi katalizörlere bağlı kalmaya devam ediyor.

Bitcoin fiyatı, haber yazımı itibarıyla 36.800 dolar civarında seyrediyor. Kripto varlık, haftalıkta yüzde 5 getiri ile yeşil görünümünü sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın