Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin 42 Bin Dolara Düşerken 800 Milyon Dolar Kaldıraçlı Pozisyon Tasfiye Edildi

Kripto para piyasasında yaşanan düşüş, vadeli işlemlerdeki tasfiyeleri artırdı. Son verier haberde…
Bitcoin 42 Bin Dolara Düşerken 800 Milyon Dolar Kaldıraçlı Pozisyon Tasfiye Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Analitik izleme platformu Coinglass’tan alınan verilere göre, son 24 saat içinde, Bitcoin 46.000 dolar destek seviyesini kırıp 43.000 dolara düştüğü sırada 812 milyon doları aşan kripto vadeli işlemleri tasfiye edildi.

Bitcoin geçtiğimiz gün 47.000 doların üzerinde işlem gördükten sonra, 42.500 dolara kadar düştü. Tüccarlar, yalnızca bitcoin ile izlenen vadeli işlemlerde 317 milyon dolar değerinde kayıp aldı ve bu pozisyonların %87’si yukarı yönlü fiyat hareketlerine açılmıştı.

Kripto para likidasyon grafiği
Kaynak: Coinglass

Tasfiyeler, bir borsa, yatırımcının başlangıç ​​marjının kısmen veya tamamen kaybı nedeniyle bir güvenlik mekanizması olarak bir yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapattığında meydana geliyor. Bu tüccarların gerçek varlıklara sahip olduğu spot ticaretin aksine, yalnızca varlık fiyatlarını izleyen vadeli işlemlerde gerçekleşiyor.

Fiyatlardaki düşüş, altcoin piyasalarının derin kesintiler görmesine neden oldu. Son 24 saatte 200.000’den fazla pozisyon tasfiye edildi ve kayıpların büyük kısmı ABD işlem saatlerinde geldi.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Kripto borsası OKEx, büyük borsalar arasında en çok 241 milyon dolar tasfiye görürken, Binance’deki tüccarlar 236 milyon dolar zarar etti. Ethereum vadeli işlemleri, 164 milyon doların üzerinde tasfiye gördü. Altcoin yatırımcıları nispeten daha küçük kayıplar gördü, Solana ve Ripple yatırımcıları sırasıyla 18 milyon dolar ve 16 milyon dolar zarar gördü.

Düşüş, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Aralık toplantısının tutanaklarının yayınlanmasından kısa bir süre sonra gerçekleşti. Bitcoin yazım itibariyle 43.000 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%