Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin 26 Bin Doları Geri Aldı: Likidasyon 200 Milyon Dolara Yaklaştı

Bitcoin haftanın başında yaşadığı düşüşün ardından yeniden 26.000 doların üzerine çıktı. Vadeli işlemlerde tasfiyelerde artış gözlemlendi.
Bitcoin 26 Bin Doları Geri Aldı: Likidasyon 200 Milyon Dolara Yaklaştı
HABER GİRİŞ

Bitcoin haftanın ilk gününde 25.000 doların altı seviyeleri test ederken, bugün yeniden toparlanma işaretleri gösteriyor. Kripto para birimi günlük bazda yüzde 4’e yakın yükseliş kaydetti ve yeniden 26.000 doların üzerine çıktı. BTC‘deki toparlanma ile beraber Ethereum 1.600 dolara çıkarken, kripto piyasasının toplam değeri 1 trilyon doların üzerinde bulunuyor.

Fiyatlar yükseldikçe Binance, Bybit, OKX ve Deribit’teki vadeli işlemler ve sürekli swap işlemlerindeki kümülatif açık pozisyonlar 5,05 milyar dolardan 4,8 milyar dolara düştü. Açık faiz, aktif veya açık pozisyon sayısına kilitlenen dolar değerini ifade eder.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Açık faizdeki düşüş, aynı dönemde fonlama oranlarının pozitife dönmesiyle birlikte kısa pozisyonların düşüş yönlü pozisyonlarını terk etmesinden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Fonlama oranları ise yükseliş veya düşüş yönlü bahisleri tutmanın getirdiği maliyetleri ifade eder. Negatif oranlar kaldıracın düşüş yönünde çarpık olduğunu gösterirken, pozitif oranlar aksini gösteriyor.

Coinglass verileri son 24 saatte vadeli işlemlerde 178 milyon dolar değerinde kaldıraçlı pozisyonun tasfiye edildiğini gösteriyor. Bunun 111 milyon doları uzun pozisyonlar üzerinde yaşanırken, 66 milyon doları kısa pozisyonlarda kaydedildi. Buna ek olarak son 24 saat içinde 38.257 yatırımcı likide edildi.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin ve Ethereum sırasıyla 100 milyon dolar ve 32 milyon dolar ile likidasyonlara öncülük etti. Bazı gözlemcilere göre BTC, 50 günlük basit hareketli ortalamanın altında tutulurken eğilim aşağı yönlü olmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.